Millal hakkasid šotlased viskit tegema?

© Shutterstock

BUE KINDTLER-NIELSEN

10. AUGUST 2023

Viskit mainitakse Šotimaal esimest korda 1494. aastal. Maksuaruandest nähtub, et kuningas saatis linnaseid munk John Corile, kes pidi destilleerima 1500 pudelit eluvett aqua vitae, mis oli toonane nimetus kõigi kange alkoholi variantide kohta.

See, et mungal paluti valmistada nii palju pudeleid, näitab, et viski destilleerimine oli tollal Šotimaal hästi korraldatud.

Ükski esialgne viskivabrik pole tänapäevani säilinud, kuid enamikule Šoti praegustele viskivabrikutele meeldib rõhutada oma vanust. Mõni aasta tagasi tülitsesid Glenturret ja Bowmore selle üle, kumb kahest on riigis vanim.

Mõlemad kinnitasid, et on asutatud 1770. aastail. 2007. aastal leidsid arhivaarid Scottish Brewing Archive’ist maksudokumendid, mis näitavad, et Bowmore avati 1816. aastal ja Glenturret kaks aastat hiljem. Seega on Šotimaa vanim viskivabrik arvatavasti Strathisla, mis avati 1789. aastal. Siis aga sekkus võitlusse selle au eest uus rivaal.

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress