Millal ilmusid tarokaardid?

Taro trumpidel on nimed, näiteks Päike.

© Shutterstock

BUE KINDTLER-NIELSEN

1. DETSEMBER 2021

Tänapäeval seostatakse tarokaarte ennustajatega, ent kaarte kasutati esialgu tarokis – bridžiga sarnanevas mängus. Komplekti 78 kaardist 21 on püsivad trumpkaardid, mis on igast mastikaardist tugevamad, ja neil olid fantaasiarikkad nimed, nagu Surm, Maag, Armastajad ja Poodu. Nimed on ilmselt tulnud teatraalsetest rongkäikudest, mis renessansi­aja Itaalia linnades väga populaarsed olid. 15. sajandil seal tekkinud kaardimäng oli iseäranis menukas rikaste pere­kondade seas, kes lasid endale valmistada käsitsi maalitud mängukaardid. Vanimad säilinud taro­kaardid on Milanos umbes 1430. aastal elanud ja valitsenud Visconti suguvõsale kuulunud kaardid.

Ligikaudu kolm sajandit hiljem hakkasid kaartide vastu huvi tundma okultistid. Näiteks Prantsuse preester Antoine Court avaldas 1781. aastal raamatu, milles väitis, et tarokaardid pärinevad Vana-Egiptusest ja neis peituvad Egiptuse preestrite salajased riitused. Kaarte sai seega kasutada ennustamiseks ja n-ö asjadest kõrgema ülevaate saavutamiseks. Mõni aasta hiljem arendas prantslane Jean-Baptiste Alliette seda teooriat edasi ja lisas elemente astroloogiast ja vanakreeka filosoofiast. Alliette andis 1790. aastal välja raamatu, milles ta kirjeldas iga tarokaardi tähendust, ja rajas sellega tee tuleviku ennustajamooridele.

Loe ka neid artikleid

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress