Millal jõudis Miki-Hiir Eestisse?

© Päevaleht / Eesti Rahvusraamatukogu

ALO LÕHMUS

3. JAANUAR 2024

Alates 1. jaanuarist kaotas Disney kompanii autoriõigused Miki-Hiirele. Millal aga jõudis see kuulus näriline Eesti publiku ette?

Esimene Disney koomiks „Miki-Hiir tondilossis“ ilmus Eestis 1936. aastal. Seejärel hakkas Miki-Hiire koomiksiriba regulaarselt ilmuma Päevalehes, kirjutab Kristjan Jekimov Tartu ülikoolis 2014. aastal kaitstud semiootikaalases bakalaureusetöös „Koomiksi semiootika: pildi ja teksti probleem“.

„Disney koomiksite levik haaras kohe laste huvi ja muutus kiiresti populaarseks,“ nendib autor. „Ajastu kokkuvõtteks saab öelda, et 1930. aastateks oli koomiks oma õiges vormis Eestisse levinud. Ta oli leidnud endale lugejaskonna ja inspireerinud inimesi katsetama. Kuigi looming oli suunatud laiale publikule, kujunes lastest tugevaim lugejaskond.“

Teise maailmasõja ajal ja järel katkes siinmail Ameerika koomiksite avaldamine ning lõppesid ka kodumaised katsetused, sest koomiksit peeti ideoloogiliselt vaenulikuks ja kerglaseks kunstivormiks. Samal ajal jätkus Ameerikas 1940. ja 1950. aastatel koomiksite kuldajastu.

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress