Millal jõustus Hiinas ühelapsepoliitika?

1970. aastail sündis Hiinas 250 miljonit uut suud, mida tuli toita. Riik võttis kasutusele drastilised meetmed, et rahvastiku kasvu pidurdada.

© ROBERT SCHEDIWY

BUE KINDTLER-NIELSEN

6. APRILL 2022

Hiina karm ühelapsepoliitika hakkas kehtima 1980. aastal. Seaduse eesmärk oli pidurdada rahvastiku kasvu, mis oli Hiina Kommunistliku Partei hinnangu kohaselt hakanud ohustama riigi majanduslikku arengut ja sotsiaalset stabiilsust.

Riigi rahvastiku kasv oli pärast Teist maailmasõda olnud plahvatuslik. Seni sõdade ja epideemiate käes kannatanud rahvastik hakkas kosuma isegi hoolimata Hiinat valitsenud kommunistide rumalusest ja jõhkrusest, samuti pikenes eluiga.
Rahvastiku iive oli sedavõrd suur, et 1970. aastaks oli Hiinas lisandunud 250 miljonit uut suud, keda tuli toita.

Esialgu üritati rahvastiku kasvu pidurdada kampaaniate korras, näiteks loosungitega „Hiljem, kauem ja vähem!“. See oli soovitus abielluda vanemas eas, pikendada sünnitustevahelist aega ja saada vähem lapsi.

Rasestumisvastaseid vahendeid ja aborti tutvustati iseäranis intensiivselt maapiirkonnis, kus sündimus oli suurim.

1980. aastal kehtestati riigis seadus, mis lubas perekonnal saada ainult ühe lapse. Seaduse täideviimine võis aga piirkonniti erineda. Linnades järgis riik seda nõuet karmilt, sundides naisi manustama rasestumisvastaseid tablette ja innustades elanikke üksteise peale kaebama. Maapiirkonnis seda seadust sageli lihtsalt eirati. 2013. aastal asus riik ühelapsepoliitikat leevendama ja kolm aastat hiljem seadus tühistati. Sestpeale võis Hiina pere saada kaks last. 31. mail 2021 kuulutati, et nüüd on lubatud muretseda ka kolm last.

Keeld on tekitanud meeste ülekaalu

Hiina ühelapsepoliitika üks tagajärgi on see, et riigis elab väga palju abiellumiseas noori mehi, kellel pole võimalik endale naist leida. Selle põhjuseks on hiinlaste traditsioonid, mis on poega kui perekonna tulevast toitjat väärtustanud rohkem kui tütart. Ühelapsepoliitika ajal oli üsna tavaline, et tütart kandes või tütre sünni korral otsustas pere abordi kasuks, andis tütre lapsendamiseks või isegi tappis vastsündinud tütre, et perekond võiks kunagi veel saada endale igatsetud poja. Nüüd elab see­tõttu Hiinas umbes 35 miljonit noort meest, kellel pole võimalik peret luua, sest neile ei jätku noori hiinlannasid.

Tule minevikku!

Meie lugude täies mahus lugemiseks pead olema tellija.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Ajakiri + digi

Paberajakiri + kõik lood mobiilis/arvutis

Ainult digi

Kõik lood mobiilis/arvutis

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress