Millal me hakkasime poliitkorrektseks?

Mõiste „poliitiliselt korrektne“ võtsid sadakond aastat tagasi kasutusele Vene bolševikud.

© LTMKM

BUE KINDTLER-NIELSEN

16. DETSEMBER 2023

Mõistet „poliitiliselt korrektne“ kasutavad tänapäeval sageli parempoolsed inimesed. Nad pruugivad seda irooniliselt vasak­poolsete kohta, kes üritavad enda ja teiste inimeste keelekasutust tsenseerida ning puhastada seda väljenditest, mida nad peavad vähemusi halvustavateks või muidu endale sobimatuteks.

See väljend on aga vasakpoolsete endi leiutatud ning esiti polnud see mõeldud iroonia või kriitikana, vaid tunnustusena neile vasakpoolsetele, kes olid oma käitumise ja kõnepruugi viinud täielikku kooskõlla partei käsulaudadega.

Teadaolevalt tekkis poliitkorrektsuse kontseptsioon bolševike seas, kui nad olid 1917. aastal Venemaal riigipöördega võimu­le tulnud. Tol ajal kasutati seda mõistet austusavaldusena lojaalsetele parteiliikmetele, kes ei kaldunud kunagi partei poliitilisest joonest kõrvale. Poliitkorrektne käitumine tagas juba toona parteila­sele partei- ja riigiaparaadis hiilga­va tuleviku.

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress