Millal me hakkasime sõda pidama?

Umbes 13 500 aastat tagasi puhkes tänapäeva Sudaanis konflikt kahe hõimu vahel. Maailma esimene teadaolev sõda peeti maha vähenevate loodusressurside enda valdusse saamise nimel.

© WENDORF ARCHIVES / BRITISH MUSEUM

ANDREAS ABILDGAARD

7. OKTOOBER 2022

Inimene on küllap alati olnud sõjakas olend. Esimese suurema sõjalise konflikti arheoloogilised jäljed pärinevad umbes 13 500 aasta tagusest ajast. 1960ndail leiti Sudaani põhjaosast Niiluse kaldaalalt matmispaik, milles olid 60 mehe, naise ja lapse maised jäänused.

2014. aastal tehtud analüüsid näitasid, et 41 neist olid surnud odatorke või noole­tabamuse tagajärjel. Mõne hukkunu luustikul olid näha ka märgid lähivõitlusest, näiteks torkejäljed ja murdunud käe- või õlaluud.

2021. aastal tehtud uuring andis aimu ka konfliktis kasutatud relvadest. Need näisid olevat valmistatud just selleks, et tekitada vastasele võimalikult suuri vigastusi ja verejookse. Teadlaste arvates oli tõenäoliselt tegu kahe hõimu vahelise sõjalise võitlusega piirkonna ressursside pärast, mida pikk põuaaeg oli ohtlikult vähendanud.

Analüüs tõi välja suuri erinevusi luustike vahel. See viitab, et konflikti osalisteks olid ühelt poolt kohalikud aafriklased ja teiselt poolt praegu veel tuvastamata, kuid oletatavasti Lähis-Idast tulnud rahvas. Samuti on leitud märke selle kohta, et konflikt kestis mitu aastat ning sõjalisi kokkupõrkeid esines korduvalt. Mõnel luustikul leidub näiteks eri paranemis­staadiumis vigastusi. Matmispaigast leitud hukkunud oli seega saanud vigastada juba mingis varasemas lahingus, kuid paranenud ja uuesti rivvi astunud, kuni nad viimaks tapeti.

„Vägivald paistab olevat olnud osa nende inimeste argipäevast,“ nentis arheoloog Daniel Antoine Briti rahvusmuuseumist, kus luustikke praegu säilitatakse.

Luustikele asetatud pliiatsid osutavad kohtadele, kuhu saatuslikud nooled neid kahte inimest tabasid.

Tule minevikku!

Meie lugude täies mahus lugemiseks pead olema tellija.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Ajakiri + digi

Paberajakiri + kõik lood mobiilis/arvutis

Ainult digi

Kõik lood mobiilis/arvutis

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress