Umbes 13 500 aastat tagasi puhkes tänapäeva Sudaanis konflikt kahe hõimu vahel. Maailma esimene teadaolev sõda peeti maha vähenevate loodusressurside enda valdusse saamise nimel.
© WENDORF ARCHIVES / BRITISH MUSEUM
ANDREAS ABILDGAARD
7. OKTOOBER 2022
Inimene on küllap alati olnud sõjakas olend. Esimese suurema sõjalise konflikti arheoloogilised jäljed pärinevad umbes 13 500 aasta tagusest ajast. 1960ndail leiti Sudaani põhjaosast Niiluse kaldaalalt matmispaik, milles olid 60 mehe, naise ja lapse maised jäänused.
2014. aastal tehtud analüüsid näitasid, et 41 neist olid surnud odatorke või nooletabamuse tagajärjel. Mõne hukkunu luustikul olid näha ka märgid lähivõitlusest, näiteks torkejäljed ja murdunud käe- või õlaluud.
2021. aastal tehtud uuring andis aimu ka konfliktis kasutatud relvadest. Need näisid olevat valmistatud just selleks, et tekitada vastasele võimalikult suuri vigastusi ja verejookse. Teadlaste arvates oli tõenäoliselt tegu kahe hõimu vahelise sõjalise võitlusega piirkonna ressursside pärast, mida pikk põuaaeg oli ohtlikult vähendanud.
Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.
© 2022 Imeline Ajalugu - Kõik õigused kaitstud