Millal me hakkasime sõda pidama?

Umbes 13 500 aastat tagasi puhkes tänapäeva Sudaanis konflikt kahe hõimu vahel. Maailma esimene teadaolev sõda peeti maha vähenevate loodusressurside enda valdusse saamise nimel.

© WENDORF ARCHIVES / BRITISH MUSEUM

ANDREAS ABILDGAARD

7. OKTOOBER 2022

Inimene on küllap alati olnud sõjakas olend. Esimese suurema sõjalise konflikti arheoloogilised jäljed pärinevad umbes 13 500 aasta tagusest ajast. 1960ndail leiti Sudaani põhjaosast Niiluse kaldaalalt matmispaik, milles olid 60 mehe, naise ja lapse maised jäänused.

2014. aastal tehtud analüüsid näitasid, et 41 neist olid surnud odatorke või noole­tabamuse tagajärjel. Mõne hukkunu luustikul olid näha ka märgid lähivõitlusest, näiteks torkejäljed ja murdunud käe- või õlaluud.

2021. aastal tehtud uuring andis aimu ka konfliktis kasutatud relvadest. Need näisid olevat valmistatud just selleks, et tekitada vastasele võimalikult suuri vigastusi ja verejookse. Teadlaste arvates oli tõenäoliselt tegu kahe hõimu vahelise sõjalise võitlusega piirkonna ressursside pärast, mida pikk põuaaeg oli ohtlikult vähendanud.

Tule minevikku!

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Ajakiri + digi

Paberajakiri + kõik lood mobiilis/arvutis

Digi

Kõik lood mobiilis/arvutis

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress