Millal saadeti esimesed petukirjad?

Eksootilise maa rikas mees vajab sinu abi, et päästa oma varandus. Sellelaadsed Nigeeria meilide juured ulatuvad Prantsuse revolutsiooni aega ligi 200 aastat tagasi.

© Shutterstock

ANDREAS ABILDGAARD

5. SEPTEMBER 2022

Üks võõramaa rikas mees vajab sinu abi, et ta saaks kätte oma varanduse, ja kui sa aitad teda, siis saad sa tänutäheks suure osa sellest rahast. Kõigepealt aga pead sa saatma talle pangaülekandega väikese summa …

Umbes selline on paljude e-kirjade sisu, mida inimesed hakkasid saama niipea, kui email muutus üldlevinuks. Sääraste Nigeeria kirjade põhiidee pole aga sugugi uus.

Esimesed kirjad saadeti kergeusklikele juba pärast Prantsuse revolutsiooni (1789–1799) lõppu. Kirja väidetavaks teelesaatjaks oli harilikult mõne Prantsuse aristokraadi „teener“, kes kirjutas, et Prantsusmaalt põgenedes olevat aristokraat heitnud oma kirstu juveelidega ühte järve. Kui teener üritas kirstu järvest välja tõsta, siis ta vahistati. Nüüd lubas ta inimesele, kes ta hädast välja aitab, järves peituvast aardest teatud osa.

Samalaadne petunumber oli 19. sajandil levinud Hispaania vangi skeem. Sel puhul oli kirja saatja Hispaanias vangis istunud rikka mehe esindaja, kes palus abi, et aidata rikkuril ta varanduse kätte saada. See, kes aitas kautsjoni maksta, pidi saama osa rikkuri varandusest. Mõistagi oli see vale. Petukirjade keskus tegutses Nigeerias, kust saadeti 1980ndail postiga üle kogu maailma välja miljoneid võltsitud markidega kirju. Interneti tulles kolisid kirjad digimaailma.

Loe ka neid artikleid

Tule minevikku!

Meie lugude täies mahus lugemiseks pead olema tellija.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Ajakiri + digi

Paberajakiri + kõik lood mobiilis/arvutis

Ainult digi

Kõik lood mobiilis/arvutis

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress