Millal said meist turistid?

1840. aastail tuli britil Thomas Cookil idee, mis tekitab meile siiani kõhulahtisust, päikesepõletusest ketendavat nina ja jätab palju toredaid mälestusi.

© Library of Congress

JANNIK PETERSEN

1. APRILL 2022

Reisimine puhtalt lõbu pärast oli tuntud juba antiikajal. Näiteks jõukad roomlased armastasid käia maailma avastamas ning nende lemmiksihtkohad olid rannikulinnad Baiae ja Pompei. Suviti tulid linnakestesse tuhanded roomlased, keda meelitas sinna soe suplusvesi ning mahe ja mõnus kliima, mis vastandus suurlinnade kuumusele ja räpasusele. Selliseid reise said mõistagi ette võtta ainult rikkad roomlased, kes soetasid kuurortlinna harilikult oma villa.

Turism tänapäevases tähenduses tekkis 1840ndail, mil äsja rajatud raudteevõrk võimaldas reisida senisest palju kiiremini ja hõlpsamini. Ettevõtlik Briti ärimees Thomas Cook nägi esimesena massiturismis peituvaid võimalusi ja hakkas pakkuma reisipakette, mille hinnas sisaldusid nii transport, majutus kui ka toitlustus.

Esimesed sellised reisid toimusid Inglismaal riigisisesi, kuid 1855. aastal saatis Thomas Cook turiste juba ka USAsse ja Egiptusesse. Kohe massiturismi algusaegadel sai see suure kriitika osaliseks. Näiteks kirjeldas Saksa jurist Heinrich Wenzel Inglise turiste kui „Reinimaast, Šveitsist ja Itaaliast üle käivat rohutirtsude parve“.

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress