Millal said patareid tähed?

© Shutterstock

EMRAH SÜTCÜ & BUE KINDTLER-NIELSEN

1. VEEBRUAR 2020

1836. aastal leiutas Briti keemik John Frederic Daniell esimese praktikas kasutatava patarei, mis muu hulgas andis energiat tolle aja uudsusele telegraafile. Järgmistel aastakümnetel leiutasid Danielli konkurendid hulganisti uusi patareitüüpe, mis erinesid nii suuru­se, kuju kui ka töö­põhimõtte poolest.

Pärast Esimest maailmasõda otsustas USA sõjatööstuse nõukogu, et patareiturgu tuleb regu­leeri­­da. Sõja ajal olid arvukad patarei­tüübid USA sõjaväele suureks probleemiks. 1919. aastal valmi­sid soovitused patareide suuru­se kohta. Uued standardid muutusid järgmistel aastatel pidevalt, olles kooskõlas uute patareitüüpide ja tehnoloogia arenguga. Näiteks lisandusid kollektsiooni taaslaetavad patareid ehk akud.

1928. aastal kinnitati Ameerika Ühendriikides kõiki patareitüüpe hõlmav nimekiri. See kehtestas, et tähte „A“ tuleb kasutada väikseimate patareide puhul, aga suurematel pata­reidel on rohkem tähti. Ajapikku on paljud algsed patareitüübid siiski kadunud ja tänapäeval kasutatakse kõige ulatuslikumalt AA-, AAA-, C- ja D-patareisid. Euroopas kehtestati patareidele ühtne standard esimest korda 1957. aastal. Sellest ajast on standardid kooskõlastatud Ameerika Ühendriikide omadega.

Loe ka neid artikleid

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress