Millal saime esimest korda elektrit tuumajaamast?

© United States Department of Energy

ANDREAS ABILDGAARD

24. AUGUST 2023

Teise maailmasõja ajal käis suurriikide vahel võidujooks kõikehävitavate tuumarelvade loomiseks. Pärast sõda nihkus teadlaste tähelepanu tuumaenergia rahumeelsele kasutamisele.

20. detsembril 1951 käivitatud USA esime­se tsiviiltuumareaktori EBR I toodetud elektrivoolust sai põlema panna ainult neli väikest lambipirni. Alguses andis see vähe voolu, kuid varsti suutsid teadlased toota nii palju elektrit, et nad võinuksid valgustada kogu oma katse­jaama, mis asus USAs Idaho kõrbes.

Mõte toota elektrit tuumaenergia abil ulatub tagasi 1932. aastasse, mil füüsik Ernest Rutherford avastas, et liitumi­aatomi lagunemisel vabaneb tohutul hulgal energiat.

Väljapaistvad füüsikud Albert Einstein ja Niels Bohr suhtusid aga skeptiliselt väljavaatesse, et selliseid võimsaid jõudusid õnnestub taltsutada ja elektri tootmiseks kasutada. Sellest hoolimata töötasid paljud füüsikud 1930. aastail tuumaenergia taltsuta­mise nimel.

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress