© United States Department of Energy
ANDREAS ABILDGAARD
24. AUGUST 2023
Teise maailmasõja ajal käis suurriikide vahel võidujooks kõikehävitavate tuumarelvade loomiseks. Pärast sõda nihkus teadlaste tähelepanu tuumaenergia rahumeelsele kasutamisele.
20. detsembril 1951 käivitatud USA esimese tsiviiltuumareaktori EBR I toodetud elektrivoolust sai põlema panna ainult neli väikest lambipirni. Alguses andis see vähe voolu, kuid varsti suutsid teadlased toota nii palju elektrit, et nad võinuksid valgustada kogu oma katsejaama, mis asus USAs Idaho kõrbes.
Mõte toota elektrit tuumaenergia abil ulatub tagasi 1932. aastasse, mil füüsik Ernest Rutherford avastas, et liitumiaatomi lagunemisel vabaneb tohutul hulgal energiat.
Väljapaistvad füüsikud Albert Einstein ja Niels Bohr suhtusid aga skeptiliselt väljavaatesse, et selliseid võimsaid jõudusid õnnestub taltsutada ja elektri tootmiseks kasutada. Sellest hoolimata töötasid paljud füüsikud 1930. aastail tuumaenergia taltsutamise nimel.
Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.
© 2022 Imeline Ajalugu - Kõik õigused kaitstud