Millal sunniti juudid juudi tähte kandma?

© Shutterstock

BUE KINDTLER-NIELSEN

1. NOVEMBER 2020

Kollane täht juurutati 1938. aasta novembris Saksamaal ja Austrias toimu­nud Kristallöö järel, kui natside sõjaväeline rünnakrühm ründas juute, nende poode, kodusid ja sünagooge. Juutide eristamine ülejäänud elanikkonnast võimal­das neid kergemini tähele panna ja taga kiusa­ta – see oli Saksa julgeoleku­politsei ülema Reinhard Heydrichi idee. Laiemalt võeti see kasutusele alles siis, kui Saksamaa aasta hiljem Poola tungis. Poolas tegid sakslastest haldurid kollase tähe riietel kandmise kohustuslikuks kõigile juutidele 12. eluaastast alates. 

Kahest kolmnurgast moodustuv kuusnurk ehk Taaveti täht polnud sakslastel valitud juhusliku sümbolina, sest see on judaismis eriline märk. Läbi ajaloo on juute mitmesugustel põhjustel mitmeti märgistatud. 

Näiteks pidid juudi mehed muslimite Abbassiidide dünastia kalifaadis (750–1258) kandma kollast märki, ent naised pidid kandma üht punast ja üht musta kinga ning kaelas või kinga­de peal väikest kellukest. Ka keskaegses Euroopas pidid juudid kristlastest eristuma. Hispaanias pidid juudid kandma turbanit, samas aga Saksa juudid pidid kandma erilist koonusekujulist mütsi.

Loe ka neid artikleid

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress