Millal süüdati esimene lõke?

Teadlased on pikka aega vaielnud selle üle, millal inimene tule taltsutas. Uus tehisintellekt võib aidata sellele küsimusele täpsemini vastata.

Shutterstock

IMELINE AJALUGU

16. VEEBRUAR 2023

Aastakümneid on teadlased vaielnud selle üle, millal inimene saavutas kontrolli tule üle. Arheoloogilisi leide on vähe ja need on mitmeti tõlgendatavad. Seni on selgeimad tõendid ulatunud ligi 300 000 aasta tagusesse aega: ühest Maroko koopast leidsid arheoloogid inimkoljud ja nende kõrvalt ka tule­jälgedega ränikivitükid. Prantsuse paleoantropoloogi Jean-Jacques Hublini järgi kasutas varane Homo sapiens neid kivitükke odateravikena.

Teine, samuti vaieldav leid tehti 2012. aastal Lõuna-Aafrikas. Sealt leidsid USA Bostoni ülikooli teadlased ühe koopa pinnasest mikroskoopilisi põletatud loomaluude osakesi ning taimset tuhka. Leid viitab, et koobast võis kasutada inimliik Homo erectus, kes võis juba miljon aastat tagasi seal tulel toitu valmistada.

Võimalik, et tule taltsutamise aeg nihkub veel kaugemale minevikku. Iisraeli teadlased avalikustasid 2022. aasta juunis tehisintellektil tugineva uurimisseadme, millega saab tuvastada peaaegu nähtamatuid jälgi, mis on jäänud inimese süüdatud tulest.

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress