Millal tekkis Ameerika jalgpall?

Ameerika jalgpall sündis mänguna, kus musklis mehed sibasid mööda mänguväljakut ja lükkasid üksteist pikali. Ajapikku see jõhkravõitu sport taltsutati ja nüüdseks on sellest saanud maailma üks popimaid mänge.

© LIBRARY OF CONGRESS

ANDREAS ABILDGAARD

9. NOVEMBER 2022

Esimene Ameerika jalgpalli mäng peeti 6. novembril 1869 Rutgersi ja Princetoni ülikooli vahel. Tolle aja jalgpall oli üsna erinev sellest, mida mängitakse täna­päeval.

1869. aastal mängitud jalgpall meenutas veidrat segu ragbist ja Euroopa jalgpallist. Meeskonnas oli 25 mängijat, kes jooksid ümara palli järel, mida nad võisid ainult lüüa. Järgmistel aastatel hakka­sid teisedki ülikoolid seda sporti harrastama, kuid igaüks mängis oma reegli­te järgi. Sageli otsustas võõrustaja, milliste reeglite järgi seekord mängitakse, näiteks kas palli võib kätte võtta ning selle­ga koos joosta.

Suur samm meie ajal tuntud Ameerika jalgpalli poole astuti 1880. aastal, kui Yale’i ülikooli esindaja Walter Camp – täna­päeval tuntud Ameerika jalgpalli rajajana – surus läbi mitu muudatust mängureeglites. Uute reeglite järgi võis mänguväljakul korraga olla 11 meest, samuti võeti kasutusele Ameerika jalgpallile ise­loomulik palli lahtilöök poolaja alguses. Peagi viidi sisse uudne punktiarvestuse süsteem ja sestpeale võib mängu pidada ragbist ja jalgpallist erinevaks spordiks.

       

Tule minevikku!

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu kuumaksega 9,95 eurot ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tellimus on tähtajatu.
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress