Millal tekkis satanism?

Hoolimata sellest, et neid süüdistusi on olnud raske tõendada, on kristlik kirik ajaloo vältel korduvalt süüdistanud üksikisikuid ja inimeste rühmi saatana kummardamises.

© Shutterstock

EMRAH SÜTCÜ & BUE KINDTLER-NIELSEN

02. VEEBRUAR 2021

Kirjalike allikate põhjal on teada, et saatanat kummardanud kultusrühmitused eksisteerisid juba 17. sajandil. Sinna aega jääb ka Inglise kirjaniku John Miltoni kirjutatud usuline suurpoeem „Kaotatud paradiis“, milles saatanat kirjeldatakse kui traagilist kangelast, kes oli sunnitud vabaduse eest võitlema.

John Miltoni looming avaldas suurt mõju eriti 19. sajandil, mil kunstnikud, kirjanikud ja filosoofid hakkasid saatanat kujutama antikangelasena. Neile sai saata­nast kui kurja kehastusest hoopis kiriku rõhumise ning inimesele tarku­se andja võrdkuju.

Satanism kui organiseeritud usuline liikumi­ne algas 1966. aastal saatana kiriku asutamisega. Tänapäeval leiab saatanakummardajate seast filosoofilisi, spirituaalseid ja kultuurilisi arengusuundi. Enamasti on saatan järgijate meelest keskne isikuvabaduse ja autoritaarsuse vastasuse sümbol.

       

Tule minevikku!

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 9,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress