Millal viidi esimesed juudid Auschwitzi laagrisse?

1942. aasta märtsis saabusid Auschwitzi 997 juudi naist. Neid naisi kasutati surmalaagri rajamiseks. Hiljem sai see kohaks, kus pandi toime ajaloo kõige hirmsamad inimsusevastased kuriteod.

© Bundesarchiv

ANDREAS ABILDGAARD

5. SEPTEMBER 2022

1942. aasta veebruarikuus hakkas Slovakkia Humenné linnakeses liikuma kuuldus, et kõik vallalised juudi naised peavad endast ametivõimudele teada andma. Põhjust ei nimetatud, kuid paljud eeldasid, et naisi vajati tööle vabrikusse, mis pidi aitama kaasa Natsi-Saksamaa sõltlasriigi sõjalisele võimekusele. Reaalsus oli aga hirmsam, kui keegi kujutleda oskas.

Umbes 200 noort tütarlast, enamik neist teismelised, viidi linnakese rongijaama, kus nad aeti rongile, mis asus sõitma põhja suunas. Rong peatus teel mitmes kohas ning iga kord tuli juurde veel juudi naisi. 1942. aasta 25. märtsi õhtul sunniti ühtekokku 997 naist astuma rongile, mis sõitis okupeeritud Poolasse Auschwitzi.

Nende naiste viimane rongisõit oli esimene ametlik juutide transportimine Auschwitzi surmalaagrisse. Vastupidi edaspidi laagrisse saabunud enam kui miljonile vangile ei tapetud neid esimesi naisi kohe. Selle asemel pandi nad tööle, et muuta Auschwitz Nõukogude sõja­vangidele mõeldud laagrist tõhusaks surmavabrikuks.

Naised pidid vanad hooned paljakäsi lammutama ja ehitama uued barakid. Selga anti naistele surnud Nõukogude sõdurite verised vormid ja jalanõude asemel sidusid naised endale talla alla lauatükid.

Valdav osa Slovakkiast toodud juudi naisi suri juba esimesel aastal nälja, haiguste, kuritarvitamise ning enesetapu tagajärjel.

Juutide massiline vedu Auschwitzi surma­laagrisse algas 1942. aasta suvel ning kestis kuni 1944. aasta lõpuni. Ajaloo­laste hinnangu järgi tapeti laagris u 1,1 miljonit inimest, kellest u 960 000 olid juudid. Laagri vabastas Nõukogude armee.

Tule minevikku!

Meie lugude täies mahus lugemiseks pead olema tellija.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Ajakiri + digi

Paberajakiri + kõik lood mobiilis/arvutis

Ainult digi

Kõik lood mobiilis/arvutis

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress