Milline oli esimene Peetri kirik?

Stiili poolest oli esimene Peetri kirik klassikaline varakristlik basiilika, mille esindajaid leidub Roomas praegugi.

© WORDPRESS.COM

BUE KINDTLER-NIELSEN

13. VEEBRUAR 2022

Sellel kohal Roomas, kus tänapäeval seisab 16. sajandil ehitatud Peetri kirik, asus Vana-Rooma basiilika, kuhu oli väidetavasti maetud apostel Peetrus.

Kirik pärines 4. sajandist ning selle ehita­mist alustati keiser Constantinuse käsul aastail 318–322 Püha Peetruse auks, keda peetakse kristliku kiriku rajajaks. Milaano ediktiga oli keiser 313. aastal legaliseerinud Rooma riigis kristluse.

Pikliku põhiplaaniga kirikuhoone oli üle 110 m pikk ja viis kandvat samba­rida jaotasid selle löövideks. Hoonesse mahtus jumalateenistusele 3000 kuni 4000 inimest. 6. sajandil pikendati hoonet suure siseõue abil ning kiriku fassaadiküljele lisati üksteise kõrvale viis sissepääsu.

Varasel keskajal ei olnud Peetri kirik sugugi kõige olulisem Rooma kirik. Sellist staatust omas hoopis Lateraani kirik, mille preester oli Rooma piiskop ehk ühtlasi paavst. Apostli haud meelitas aga ligi paljusid kristlastest palverändureid, ja kui Karl Suur krooniti 800. aastal roomlaste keisriks, siis toimus see tseremoonia just Peetri kirikus.

Keskaja lõpuks oli kirikuhoone väga lagunenud ja 1505. aastal lasi paavst Julius II selle lammutada, et ehitada hoone asukohta uus kaunis renessansi­stiilis kirik.

Loe ka neid artikleid

Tule minevikku!

Meie lugude täies mahus lugemiseks pead olema tellija.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Ajakiri + digi

Paberajakiri + kõik lood mobiilis/arvutis

Ainult digi

Kõik lood mobiilis/arvutis

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress