Kes asutas sotsiaalmeedia?

1997. aastal avati veebileht SixDegrees.com, mis pani aluse digitaalsele sotsiaalmeediale. Maailm polnud selleks siiski veel küps.

© SHUTTERSTOCK

ANDREAS ABILDGAARD

19. NOVEMBER 2022

Esimese tänapäevase sotsiaalmeedia­platvormi lõi ameeriklane Andrew Weinreich. Ta asutas meediaettevõtte Six Degrees, mille koduleht loodi 1997. aasta maikuus. Six Degrees võimaldas kasutajail luua omale profiili, sõbruneda teiste kasutajatega, saata sõpradele sõnumeid ja blogida oma tegemistest. Veebileht oli alguses üsna edukas ja sel oli populaarsuse tippajal ligi 3,5 miljonit kasutajat.

Põhjus, miks me praegu Facebooki asmel hoopis SixDegreesis oma aega surnuks ei löö, peitub selles, et see veebileht oli tehnoloogia arengust liiga ees. Esiteks ei olnud juurdepääs internetile 1990. aastail veel sugugi üldine. Teiseks polnud digifoto veel laialdaselt levinud ning ammugi ei olnud igaühel telefonis kaamerat, mille­ga saanuks pilte ja videoid mugavasti sotsiaal­meediasse laadida. Ka reklaamiturg ei tunnistanud veel veebireklaami ning see võttis platvormilt peamise sisse­tulekuallika.

Andrew Weinreichil siiski vedas, sest ta müüs 1999. aasta detsembris oma uuendusliku, kuid sellest hoolimata pankroti äärel kõikuva sotsiaalmeedia­platvormi 125 miljoni dollari eest ühele meediaettevõttele. Paraku ei osanud ka uus omanik Six Degreesi raha teeni­ma panna ja aasta hiljem lõhkes USA börsidel IT-mull, mis kahandas tublisti investorite senist vasika­vaimustust interneti suhtes. Veebileht suleti aastal 2000.

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress