Milline oli Euroopa esimene tsivilisatsioon?

© Shutterstock

EMRAH SÜTCÜ & BUE KINDTLER-NIELSEN

1. MAI 2021

Ajaloolaste hinnangu järgi oli Euroopa esimene kõrgelt arenenud tsivilisatsioon pronksiaja Kreeta ehk Minose kultuur, mis eksisteeris u 3000. aastast eKr kuni 1450. aastani eKr. Selle keskus oli Kreeta saar, kust arheoloogid on leidnud palju Minose kultuuri jälgi. Silmapaistvate leidude seas on munakividega kaetud teed ja mitmekorruselised hooned, milles oli veevärk ja kanalisatsioonisüsteemid. Teadlased on leidnud ka seinamaalinguid, savipotte, ehteid ning Euroopa esimeses kirjakeeles tekste.

Minose rahvas oli tuntud heade meresõitjatena. Nad rajasid suure kaubandussidemete võrgustiku, mis ulatus üle kogu Vahemere. Ligikaudu 1700. aastast eKr hakkasid minoslased võimu ja mõjujõudu kaotama. Arvatakse, et enamik rahvast hukkus 1450. aastal eKr Santorini saare vulkaanipurske tagajärjel, kuna hävis kogu nende vili. Tekkisid ka hiidlained, mis purustasid mitu minoslaste ranniku­asulat.

Nõrgestatud minoslased olid kerge saak Kreeka mandriosalt Mükeenest tulnud rünnakutele. Minoslaste kunagi nii võimas saar tehti maatasa ning asemele tuli Mükeene kultuur.

Loe ka neid artikleid

Tule minevikku!

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Ajakiri + digi

Paberajakiri + kõik lood mobiilis/arvutis

Digi

Kõik lood mobiilis/arvutis

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress