Milline otstarve oli maiade hambakaunistustel?

Juveelid ja kuld andsid Lõuna-Ameerika elanikele kalli naeratuse.

© DAVID DENNIS

ANDREAS ABILDGAARD

8. NOVEMBER 2022

Juveelid ja kuld andsid Lõuna-Ameerika maiadele ajaloo kalleimad naeratused. Varem arvasid teadlased, et see rahvas ehtis oma hambaid puhtalt ilu pärast. Nüüd aga selgus, et kaunistusel oli väga oluline otstarve.

1700 aastat tagasi valmistasid Kesk-Ameerika põlisrahvad maiad rohekast poolvääriskivist nefriidist rikkalikult ehitud kujusid ja muid iluasju. Lisaks kleepisid maiad nefriiditükikesi ka oma hammastele. Siiani arvasid teadlased, et seda tehti ilu pärast, kuid Mehhiko ja USA teadlaste värske uurimuse põhjal võis see aidata hoida ka suuhügieeni.

„Taimsete vaikude ja õlide kasutamine hambaaugu täitena võis küllalt suure tõe­näosusega omada antibakteriaalset ja seenhallitust vältivat toimet,“ öeldakse uurimistöös, mille tegid USA Browni ja Harvardi ülikooli ning Mehhiko riikliku polütehnilise instituudi ja Yucatani vaba­ülikooli teadlased.

Mehhiko teadlased uurisid kaheksat 1. sajandist pärit hamba leidu. Kõik need olid kaunistatud nefriidiga, mis oli liimitud hammastesse puuritud imepisikestele lohkudele. Liimi analüüsides selgus, et selleks oli vaik, mille valmistamiseks oli kasutatud mitmesuguseid taimi ja puid, nende seas salveid ja kamprit.

Nefriiditükikesega hambakaunistusi ei pruukinud üksnes maiade ülikud. Mitu hammast on pärit tagasihoidlikust hauast, millest võib järeldada, et nefriiditüki võis lasta valust vabanemiseks oma haigele hambale vaiguga kinnitada ka lihtinimene.

Mitmest maiade hauast on teadlased leidnud nefriidiga kaunistatud hambaid.

Tule minevikku!

Meie lugude täies mahus lugemiseks pead olema tellija.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Ajakiri + digi

Paberajakiri + kõik lood mobiilis/arvutis

Ainult digi

Kõik lood mobiilis/arvutis

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress