Milline vintpüss muutus esimesena automaatrelvaks?

© Billedbyline

EMRAH SÜTCÜ & BUE KINDTLER-NIELSEN

1.AUGUST 2020

Ajaloo esimene automaatvintpüss ehk selline, mis lasu tegemise järel end ise uuesti laadis, oli vintpüss Cei-Rigotti. Itaallasest leiutaja Amerigo Cei-Rigotti tutvustas 1900. aastal avalikkusele oma uut relva, millele sai kinnitada 50 padruniga salve. Brescia linnas toimunud esma­esitlusel tulistas Amerigo kohale­tulnute rõõmuks oma Cei-Rigottist koguni 15 lasku sekundis.

Võrreldes teiste tollaste relvadega oli Cei-Rigotti kerge ja kompaktne, ent sellest hoolimata tekkisid relva müümisega raskused. 1901. aastal läks itaallane Inglismaale, esitlemaks oma relva Briti sõjaväele, ent esitluse kohta kirjutatud raportist selgub, et relv jooksis korduvalt kinni. Pealegi olnuks brittidel raske Cei-Rigotti automaadile laskemoona hankida. Brittide hinnangu tõttu ei hakatudki Cei-Rigottit kunagi tootma.

Esimese kasutuskõlbliku täis­automaatse püssi konstrueeris Vene insener Vladimir Fjodorov 1915. aastal ning Fjodorovi automaati toodeti kuni 1924. aastani 3200 eksemplari. 

Suurema tuntuse saavutas aga John Browningu 1917. aastal loodud püss.

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress