Millise riigi piir on vanim?

© Print Collector / Getty Images

BUE KINDTLER-NIELSEN

1. OKTOOBER 2020

Uskumatu küll, aga just Andorra (ülaloleval fotol tantsivad andorralased rahvatantsu farandooli) piir pole 742 aasta jooksul paigast nihkunud.

Kuni 1278. aastani võitlesid selle väikese riigi pärast Kataloonia Urgelli piiskop ja Prantsusmaa Foix’ krahv. Lõpuks mõistsid pooled, et targem on võimu jagada.

Üsna harva esineva nähtusena ajaloos sai Andorra kaks valitsejat: nii piiskopist kui ka krahvist said Andorra kaasvürstid. Selline valitsuskord on kestnud tänase päevani, ehkki Foix’ krahvi asemel kannab nüüd Andorra kaasvürsti tiitlit hoopis Prantsusmaa president. Seeläbi on Prantsusmaa president maailmas ainus rahva valitud monarh.

Kuna nii piiskop kui ka krahv pelgasid omal ajal, et leppe teine pool seda rikub, otsustati mägine riik demilitariseerida. Riik pidi igavesest ajast igavesti jääma neutraalseks ja sellel ei tohtinud olla regulaarväge. Kurioosumina sisaldas lepe ka nõuet, et Andorra elanikud pidid igal aastal maksma andamit: 4 seakooti, 40 leiba ja veini. See tava lõppes alles 1993. aastal, mil riik sai oma praegu kehtiva põhiseaduse, mis lõpetas võõr­riikide protektoraadi.

       

Tule minevikku!

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 9,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress