Millised olid USA kaotused Vietnamis?

© Paul Schutzer / Getty Images

EMRAH SÜTCÜ & BUE KINDTLER-NIELSEN

VEEBRUAR 2020

USA kaitseministeeriumi andmeil kaotas Vietnami sõja ajal elu 58 220 ameeriklast. Konflikt, mis kestis aastail 1955–1975, algas Vietnami kommunistide ja antikommunistide vahelise kodusõjana ning arenes sõjaks, milles ühel pool seisid USA ja Lõuna-Vietnam ning teisel pool Nõu­kogude Liit, Hiina ja Põhja-Vietnam.

USA militaarnõunikud olid olnud Vietnamis sõja algusest peale, kuid 1965. aastal saadeti pärast väidetavat rünnakut ameeriklaste laevale sinna ka sõdurid. 1969. aastaks oli Vietnami paigutatud kokku 550 000 sõdurit, kuid hoolimata parimast sõjatehnikast ja õhujõududest ei suutnud USA võitu kindlustada. Vietnamis kohtasid noored ameeriklased lahinguis karastunud, pühendunud ja paindlikku vaenlast, kes tundis maastikku ja kellel olid suurepärased strateegilised teadmised. USA taktika oli tavaliselt eelväe väljasaatmine, misjärel helikopterid pidid lahinguväljale sõdureid juurde tooma. Vietkong ründas aga sageli eelväge ja kadus enne, kui abiväed saabusid.

Vietnami ametlikud arvud väidavad, et sõja ajal hukkus 1,1 miljonit Põhja-Vietnami võitlejat ja 2 miljonit tsiviil­elanikku. USA sõjaväe andmeil hukkus konfliktis ligikaudu 250 000 lõuna­­-vietnamlast.

Loe ka neid artikleid

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress