Mis sai Saksa viimasest keisrist?
Mis sai Saksa viimasest keisrist? Keiser Wilhelmi maakoht Doornis on tänapäeval muuseum. © Rene Van Den Berg / Alamy NIELS-PETER...
© Paul Schutzer / Getty Images
EMRAH SÜTCÜ & BUE KINDTLER-NIELSEN
VEEBRUAR 2020
USA kaitseministeeriumi andmeil kaotas Vietnami sõja ajal elu 58 220 ameeriklast. Konflikt, mis kestis aastail 1955–1975, algas Vietnami kommunistide ja antikommunistide vahelise kodusõjana ning arenes sõjaks, milles ühel pool seisid USA ja Lõuna-Vietnam ning teisel pool Nõukogude Liit, Hiina ja Põhja-Vietnam.
USA militaarnõunikud olid olnud Vietnamis sõja algusest peale, kuid 1965. aastal saadeti pärast väidetavat rünnakut ameeriklaste laevale sinna ka sõdurid. 1969. aastaks oli Vietnami paigutatud kokku 550 000 sõdurit, kuid hoolimata parimast sõjatehnikast ja õhujõududest ei suutnud USA võitu kindlustada. Vietnamis kohtasid noored ameeriklased lahinguis karastunud, pühendunud ja paindlikku vaenlast, kes tundis maastikku ja kellel olid suurepärased strateegilised teadmised. USA taktika oli tavaliselt eelväe väljasaatmine, misjärel helikopterid pidid lahinguväljale sõdureid juurde tooma. Vietkong ründas aga sageli eelväge ja kadus enne, kui abiväed saabusid.
Vietnami ametlikud arvud väidavad, et sõja ajal hukkus 1,1 miljonit Põhja-Vietnami võitlejat ja 2 miljonit tsiviilelanikku. USA sõjaväe andmeil hukkus konfliktis ligikaudu 250 000 lõuna-vietnamlast.
Mis sai Saksa viimasest keisrist? Keiser Wilhelmi maakoht Doornis on tänapäeval muuseum. © Rene Van Den Berg / Alamy NIELS-PETER...
Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.
© 2022 Imeline Ajalugu - Kõik õigused kaitstud