Milliseid vange saatsid britid Austraaliasse?

Vange veeti laevade trümmides viletsates tingimustes.

© HULTON ARCHIVE / GETTY IMAGES

BUE KINDTLER-NIELSEN

1. AUGUST 2021

Ajavahemikul 1787–1868 saatis Suur­britannia Austraaliasse tuhandeid kurjategijaid. Seni olid britid läkitanud vangid Põhja-Ameerika kolooniatesse, kuid Ameerika iseseisvussõja järel tuli Suurbritannial 1783. aastast alates otsida uus sihtkoht. Valik langes Austraaliale, mille britid olid enda omaks kuulutanud 1770. aastal.

Kokku ligi 160 000 vangi saadeti 15 000 km pikkusele teekonnale teise­le poole maakera. Laevasõit sinna võttis kaheksa kuud. Vangide transport on hästi dokumenteeritud ja arhiividest selgub, et enamik vange oli toime pannud pisikuritegusid, nagu toidu või rõivaste varastamine. Üldiselt saadeti Austraaliasse vang, kes oli varastanud vähemalt ühe šillin­gi eest ehk ühe päevapalga väärtuses.

Austraaliasse hakati vange läkitama seepärast, et Briti vanglad olid pungil täis. Tööstusrevolutsiooni tõttu ülerahvastatud linnades lokkasid töö­puudus, vaesus ja kuritegevus.

Vabanedes jäid paljud endised vangid Austraaliasse elama ning see Briti koloonia puhkes õitsele. Tänapäeval on iga viies austraallane Briti vangi järeltulija.

Loe ka neid artikleid

Tule minevikku!

Meie lugude täies mahus lugemiseks pead olema tellija.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Ajakiri + digi

Paberajakiri + kõik lood mobiilis/arvutis

Ainult digi

Kõik lood mobiilis/arvutis

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress