Millisel religioonil oli esimesena ainult üks jumal?

© Pictures From History / Bridgeman Images

EMRAH SÜTCÜ & BUE KINDTLER-NIELSEN

1. MÄRTS 2020

Esimeseks suureks üheainsa jumalaga religiooniks peetakse muinasiraani zoroastrismi. Usu täpset päritolu ei teata, kuid arvatavasti tekkis see ligi 3500 aastat tagasi. Religiooni nimetus tuleneb selle looja Zarathuštra kreekakeelsest nimest (kr Zoroạstrēs). Suulise pärimuse ja arheoloogiliste jälgede põhjal arvatakse, et ta elas aastail 1500–1300 eKr Iraani ja Afganistani vahelises piirkonnas. Paljud teadlased peavad Zarathuštrat ajalooliseks isikuks hoolimata sellest, et tema elu kirjeldav pärimus on müüdilaadne. Zoroastrite pühade tekstide järgi olevat Zarathuštra 30aastaselt saanud jumaliku ilmutuse ning hakkas sestpeale jutlustama ühe jumala, taevajumala Ahura Mazda usku.

Uue usu oluline tuum oli sõnum, et inimesel on vaba tahe ning ta suudab valida hea ja halva vahel. Õiglane ja aus enda mõtetes, sõnades ja tegudes olles saab inimene ise kujundada oma saatuse surmas. Sõnum levis kiiresti ja usk muutus nii suureks, et viimaks sai see võimsa Pärsia riigi religiooniks. Mõne teadlase hinnangul soodustas zoroastrism ka teiste suurte monoteistlike uskude teket. Sellised mõisted nagu paradiis, põrgu ja viimnepäev arvatakse pärinevat zoroastrite teoloogiast.

Tellijale avatud. Edasi lugemiseks logi sisse või tee tellimus.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Supertellimus

Supertellimus kuumaksega

10,95 €

* kingituseks kaasaskantav kõlar väärtusega 53€

  • Paberajakiri iga kuu
  • Uudised sinu telefonis/arvutis 24/7
  • Uued lood iga päev
  • Tuhanded artiklid arhiivis
  • Hariv lugemine kogu perele
  • Kingituseks kaasaskantav kõlar

Püsimaksega tellimus on tähtajatu. Soovi korral saab selle katkestada vähemalt 15 päeva enne järgmise makse tähtaja saabumist. Paberil Imeline Ajalugu jõuab postkastidesse iga kuu keskel. Veebis ilmuvad artiklid iga päev.

Supertellimus aastaks

109 €

Ühe kuu kohta 17% soodsam

* kingituseks kaasaskantav kõlar väärtusega 53€

Digitellimus

Kaks esimest kuud kokku

4,95 €

Edasi jätkub tellimus tavahinnaga 9,95 € kuus

  • Uudised sinu telefonis/arvutis 24/7
  • Uued lood iga päev
  • Tuhanded artiklid arhiivis
  • Hariv lugemine

 

Püsimaksega tellimus on tähtajatu. Soovi korral saab selle katkestada vähemalt 2 päeva enne järgmise makse tähtaja saabumist. Imelise Ajaloo veebis ilmuvad artiklid iga päev. Tellijana on sul ka ligipääs tuhandetele arhiivilugudele.

Digitellimus aastaks

89 €

Ühe kuu kohta 18% soodsam

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress