Millisel religioonil oli esimesena ainult üks jumal?

© Pictures From History / Bridgeman Images

EMRAH SÜTCÜ & BUE KINDTLER-NIELSEN

1. MÄRTS 2020

Esimeseks suureks üheainsa jumalaga religiooniks peetakse muinasiraani zoroastrismi. Usu täpset päritolu ei teata, kuid arvatavasti tekkis see ligi 3500 aastat tagasi. Religiooni nimetus tuleneb selle looja Zarathuštra kreekakeelsest nimest (kr Zoroạstrēs). Suulise pärimuse ja arheoloogiliste jälgede põhjal arvatakse, et ta elas aastail 1500–1300 eKr Iraani ja Afganistani vahelises piirkonnas. Paljud teadlased peavad Zarathuštrat ajalooliseks isikuks hoolimata sellest, et tema elu kirjeldav pärimus on müüdilaadne. Zoroastrite pühade tekstide järgi olevat Zarathuštra 30aastaselt saanud jumaliku ilmutuse ning hakkas sestpeale jutlustama ühe jumala, taevajumala Ahura Mazda usku.

Uue usu oluline tuum oli sõnum, et inimesel on vaba tahe ning ta suudab valida hea ja halva vahel. Õiglane ja aus enda mõtetes, sõnades ja tegudes olles saab inimene ise kujundada oma saatuse surmas. Sõnum levis kiiresti ja usk muutus nii suureks, et viimaks sai see võimsa Pärsia riigi religiooniks. Mõne teadlase hinnangul soodustas zoroastrism ka teiste suurte monoteistlike uskude teket. Sellised mõisted nagu paradiis, põrgu ja viimnepäev arvatakse pärinevat zoroastrite teoloogiast.

Kui muslimid vallutasid 7. sajandil Pärsia, algas zoroastrismi lagunemine. Tänapäeval on sel usul umbes 120 000 järgijat, kes peamiselt elavad Iraanis ja Indias.

Vaarao andis egiptlastele ainujumala

Vana-Egiptuses oli palju väikeseid ja suuri jumalaid.

       

Tule minevikku!

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu kuumaksega 9,95 eurot ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tellimus on tähtajatu.
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress