Kuningriik naise eest

© The Granger Collection / Ritzau Scanpix & Mary Evans Picture Library

ELSE CHRISTENSEN & ANDREAS ABILDGAARD

1. MÄRTS 2020

Edward VIII sai Suurbritannia uueks kuningaks 20. jaanuaril 1936. Sündmust varjutas aga kõmu, et ta kohtus avalikult abielu­naisega. Brittide meelest oli selle suhte jätkumine mõeldamatu, ent kuningas keeldus suhet lõpetamast. Ja justnagu oleks sellest vähe, suhtus Edward sümpaatiaga ka Adolf Hitleri Saksamaasse.

Mary seisis voodi ääres, vaadates oma abikaasat. Viis päeva oli kuningas George V voodis lebanud. Nüüd, 20. jaanuaril 1936, oli nõrgaks jäänud kuningas kogu jõudu kokku võttes allkirjastanud mõned riiklikud dokumendid. Need pidid tagama, et trooni üle­andmine tema vanimale pojale Edwardile kulgeks Ühendkuningriigi seaduste kohaselt.

Kuninganna Mary ei olnud haigevoodi ääres üksinda. Norfolkis, kuningapere eraresidentsis Sandrigham House’is, viibisid lähimate pereliikmetena ka kroonprints Edward ja tema neli õde-venda. Ainsad võõrad ruumis olid Canterbury peapiiskop ja kuninga ihuarst Bertrand Dawson. Tund enne keskööd oli kõigile selge, et kuningas lahkub peagi. Doktor Dawson tegi majesteedile kaks süsti: ühe vägeva morfiiniannuse, millele järgnes gramm kokaiini. Tugevad valuvaigistid suigutasid kuninga unne ja vähem kui tund hiljem, kell 23.55, George V suri.

Perekond seisis vaikides voodi ümber, püüdes toimunut mõista. Kuninganna Mary kogus ennast esimesena. Ta pöördus Edwardi poole, võttis tema käe ja tõstis selle oma huultele. „Teie Majesteet,“ ütles ta vaikselt pärast Edwardi käe suudlemist. Mary teadis, et tema pojal lasub nüüd raske kohustus oma lahkunud isa pärand üle võtta.

       

Tule minevikku!

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu kuumaksega 9,95 eurot ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tellimus on tähtajatu.
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress