Mis ajast peetakse saleduskuure?

Suhkur, või ja õlu pandi range põlu alla pamfletis, mille andis 1863. aastal välja Briti matusekorraldaja William Banting. Tekst sisaldas häid nõuandeid, kuidas ülekaalulised saaksid kaalust alla võtta.

©GRANGER / RITZAU SCANPIX

ANDREAS ABILDGAARD

11. MAI 2022

Ilus keha peab olema tugev ja lihaseline. Niisugune oli ilu­ideaal vanas Kreekas, kus ülekaalulistele vaadati põlglikult ja neid peeti psüühiliselt nõrkadeks, sest terve vaim sai olla üksnes terves kehas.

Seepärast kulutasid jõukad mehed suurema osa oma päevast kehalistele harjutustele, et hoida saledat joont. Otsesed saleduskuurid tekkisid renessansi­ajal, kui itaallaselt Luigi Cornarolt ilmus 1858. aastal ajaloo esimene kaalust alla võtmise käsiraamat.

Cornaro oli ise samuti ülekaaluline ja alustas saleduskuuri, mille käigus ta lubas endale päevas umbes 400 grammi toitu ja pool liitrit veini. Oma raamatus innustas Cornaro ka teisi seda dieeti jälgima. Väidetavasti elas Cornaro 98aastaseks, kuid tema tegelik vanus pole täpselt teada.

Esimese saleduskuuri, mis sai rahva seas populaarseks, töötas välja Briti matusekorraldaja William Banting. Aastal 1863 ilmus tema sulest pamflett, milles kirjeldati dieeti, mille ta oli ise väga edukalt läbi teinud. Selle järgi pidi üle­kaaluline inimene sööma neli korda päevas ning söömaajad pidid koosnema lihast, rohelisest, puuviljadest ja kuivast veinist. Keskenduda tuli suhkru, tärklise, piima, või ja õlle vältimisele. Bantingi dieet sai väga populaarseks ja seda järgitakse veel tänapäevalgi.

Vana-Kreeka mehe iluideaal oli sale ja lihaseline. Pildil olev veinijumal Dionysos sellele ideaalile ei vastanud.

© GRANGER / RITZAU SCANPIX

Tule minevikku!

Meie lugude täies mahus lugemiseks pead olema tellija.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Ajakiri + digi

Paberajakiri + kõik lood mobiilis/arvutis

Ainult digi

Kõik lood mobiilis/arvutis

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress