Teise maailmasõja järel tuli eurooplastel oma riigid uuesti üles ehitada. 1948. aastal otsustas USA oma Euroopa liitlastele appi tulla.
© DPLA
ANDREAS ABILDGAARD
30. JAANUAR 2023
Marshalli plaan oli ameeriklaste meede Euroopa taastamiseks Teise maailmasõja järel. Marshalli plaani rakendati 1948. aastal ja selle raames toetati Euroopa riike nelja aasta vältel ligikaudu 17 miljardi dollari ulatuses. Toetusrahasid tuli kasutada linnade, taristu ja tööstuse taastamiseks ning moderniseerimiseks. Programm sai nime USA riigisekretäri George Marshalli järgi.
Ameerika Ühendriigid ei aidanud aga eurooplasi ainult altruistlikel põhjustel. Ameeriklaste suurejoonelistel toetustel oli tagamõte: nad soovisid peatada kommunismi levimist Euroopas. Nimelt oli kommunistlik Nõukogude Liit Teise maailmasõja järel võtnud kontrolli alla Kesk- ja Ida-Euroopa riigid ning pannud neis pukki ebademokraatlikud nukuvalitsused, mis kuuletusid igale Moskva soovile. Marshalli plaan oli USA vastukäik sellele. Toetuse abil lootis USA Euroopa majanduse kiiresti üles ehitada, nii et Lääne-Euroopa riikides hakkaks elatustase tõusma ning kommunistidel ei oleks neid enam nii lihtne üle võtta.
Toetus tuli muidugi kasuks ka Euroopa ja USA vahelistele kaubandussidemetele, sest taas elustunud majandusega riigid suutsid hakata ostma USA kaupu.
Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.
© 2022 Imeline Ajalugu - Kõik õigused kaitstud