Mis oli Marshalli plaan?

Teise maailmasõja järel tuli eurooplastel oma riigid uuesti üles ehitada. 1948. aastal otsustas USA oma Euroopa liitlastele appi tulla.

© DPLA

ANDREAS ABILDGAARD

30. JAANUAR 2023

Marshalli plaan oli ameeriklaste meede Euroopa taastamiseks Teise maailmasõja järel. Marshalli plaani rakendati 1948. aastal ja selle raames toetati Euroopa riike nelja aasta vältel ligikaudu 17 miljardi dollari ulatuses. Toetusrahasid tuli kasutada linnade, taristu ja tööstuse taastamiseks ning moderniseerimiseks. Programm sai nime USA riigisekretäri George Marshalli järgi.

Ameerika Ühendriigid ei aidanud aga eurooplasi ainult altruistlikel põhjustel. Ameeriklaste suurejoonelistel toetustel oli tagamõte: nad soovisid peatada kommunismi levimist Euroopas. Nimelt oli kommunistlik Nõukogude Liit Teise maailmasõja järel võtnud kontrolli alla Kesk- ja Ida-Euroopa riigid ning pannud neis pukki ebademokraatlikud nuku­valitsused, mis kuuletusid igale Moskva soovile. Marshalli plaan oli USA vastukäik sellele. Toetuse abil lootis USA Euroopa majanduse kiiresti üles ehitada, nii et Lääne-Euroopa riikides hakkaks elatustase tõusma ning kommunistidel ei oleks neid enam nii lihtne üle võtta.

Toetus tuli muidugi kasuks ka Euroopa ja USA vahelistele kaubandussidemetele, sest taas elustunud majandusega riigid suutsid hakata ostma USA kaupu.

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress