Mis oli My Lai veresaun?

16. märtsil 1968 ajasid USA sõdurid Vietnami väikese küla My Lai keskele kokku sajad naised, lapsed ja vanurid. Siis kõlas esimene lask.

© Ronald Haeberle / Ritzau Scanpix

ANDREAS ABILDGAARD

10. AUGUST 2022

Ameeriklased tulistasid My Lais surnuks 350–500 tsiviilisikut, kuid see oli ainult üks nende paljudest Vietnami sõjas sooritatud sõjakuri­tegudest. My Lai ohvritest ilmunud fotod tegid massimõrva Ameerika Ühendriikides tuntuks ning aitasid kaasa sõjavastasuse suurenemisele.

16. märtsil 1968 tungisid USA sõdurid My Lai külla. Elanikele oli enne antud käsk sealt lahkuda ja seetõttu eeldasid sõjaväelased oma loogika järgi, et sinna jäänud isikud olid kommunistliku relvarühma Viêt Công (lühend vietnamikeelsest nimetusest Viêt Nam công san ehk „Vietnami kommunist“) liikmed.

USA sõdurid kogusid kõik, kelle nad hüttidest leidsid, küla keskele kokku. Tegemist oli peamiselt naiste, laste ja vanuritega. Pealtnägija kirjelduse järgi avasid mõned USA sõdurid inimeste pihta ootamatult tule ja seejärel hakkasid tulistama ka teised. Hiljem koostatud raporti järgi tapeti 128 Viêt Côngi mässu­list ja 22 tsiviilisikut.

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress