Mis sai Saksa viimasest keisrist?
Mis sai Saksa viimasest keisrist? Keiser Wilhelmi maakoht Doornis on tänapäeval muuseum. © Rene Van Den Berg / Alamy NIELS-PETER...
ABBA laulja Anni-Frid Lyngstad (paremal) sündis Norras Lebensborni programmi lapsena.
© Marka/Imageselect
EMRAH SÜTCÜ & BUE KINDTLER-NIELSEN
1. APRILL 2020
Lebensborn (sks „elu allikas“) oli natsistlik organisatsioon, mis tegeles rassipuhaste inimeste aretamisega. Selle eesmärk oli hoolitseda rassiliselt puhaste ja bioloogiliselt väärtuslike emade eest, et nad rohkem sünnitaksid.
Sündivuse suurendamiseks lõi Lebensborn kontakti aarja naiste ja SS-laste vahel, et nad saaksid ühiseid lapsi. Rassipuhtad naised, kes sünnitasid palju lapsi, said erilise medali. Organisatsiooni asutas SSi juht Heinrich Himmler 1935. aastal ning see laienes Teise maailmasõja jooksul Saksamaa okupeeritud riikidesse. Iseäranis suur nõudlus oli skandinaavlaste geenide järele ja sakslased rajasid kümmekond Lebensborn-kodu Norrasse, kus registreeriti 8000 last. Mujalgi otsiti aarjalike tunnustega orbusid.
Mis sai Saksa viimasest keisrist? Keiser Wilhelmi maakoht Doornis on tänapäeval muuseum. © Rene Van Den Berg / Alamy NIELS-PETER...
Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.
© 2022 Imeline Ajalugu - Kõik õigused kaitstud