Mis oli Trumani doktriin?

Ameerika Ühendriigid ja Nõukogude Liit olid Teise maailmasõja ajal liitlased, ent sõja järel puhkes nende vahel terav vastasseis.

© NATIONAL ARCHIVES AND RECORDS ADMINISTRATION

ANDREAS ABILDGAARD

20. NOVEMBER 2022

1947. aastal seadis USA president Harry S. Truman riigile uue välis­poliitilise kursi, mis muutis ajaloo kulgu. Tema peamine sõnum oli, et USA ei pidanud kommunismi edasi­marssi õigeks.

12. märtsil 1947 kongressi ees kõnetooli astudes kuulutas tollane Ameerika Ühend­riikide president Harry S. Truman, et USA hakkab toetama vabu rahvaid, kes võitlesid kommunistide rõhumiskatsete vastu. Konkreetselt oli Trumani sõnavõtu ajendiks lubadus aidata Kreeka ja Türgi valitsust, kes heitlesid kommunistlike mässu­katsetega, kuid peale selle lubas USA sest­peale ajada välispoliitikat, millega toetatakse kõiki riike, keda ohustab kommunistliku Nõukogude Liidu mõju alla sattumine.

Uus välispoliitiline doktriin oli tähele­panuväärne muudatus Ameerika Ühend­riikide senises välispoliitikas, mis oli kaua lähtunud seisukohast, et ameeriklased peaksid ennast võimalikult vähe teiste riikide asjadesse segama.

President Truman ütles: „Aidates vabadel ja sõltumatutel rahvastel säilitada vabadust, aitab USA ÜRO harta põhimõtteid ellu viia.“

Paljude ajaloolaste arvates märgib Trumani doktriini väljakuulutamine külma sõja algust.

Loe ka neid artikleid

Tule minevikku!

Meie lugude täies mahus lugemiseks pead olema tellija.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Ajakiri + digi

Paberajakiri + kõik lood mobiilis/arvutis

Ainult digi

Kõik lood mobiilis/arvutis

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress