Mis oli Wannsee konverents?

1941. aasta sügisel otsustas Adolf Hitler, et Euroopa juudid tuleb likvideerida. Mõni kuu hiljem kogunes käputäis tippnatse arutama, kuidas füüreri korraldust ellu viia.

© Shutterstock

BUE KINDTLER-NIELSEN

10. APRILL 2022

80 aastat tagasi otsustati Berliini äärelinnas Wannsees miljonite juutide saatus. 20. jaanuaril 1942 kogunes ühte sealsesse villasse seltskond tippnatse, et välja nuputada, kuidas täita Adolf Hitleri käsku Euroopa juudi­probleemi lõplikuks lahendamiseks.

Euroopa umbkaudu üheteistkümnest miljonist juudist pooled elasid Saksamaa kontrolli all olnud maades ja nende hävitamist sellel hiljem Wannsee konverentsina tuntuks saanud kohtumisel arutatigi.

Kohtumise organiseeris Saksamaa riikliku julge­oleku­ameti RSHA ülem Reinhard Heydrich. Ta kutsus kohale SSi ja mitme ministeeriumi kõrged esindajad, et koos­kõlastada nendega genotsiidi täideviimise praktilised aspektid. Kõigest poolteist tundi kestnud arutelust valmis Wannsee protokollina tuntud kokkuvõte, mille kohaselt tuli juudid esmalt küüditada Saksamaa vallutatud aladele Ida-Euroopas. Seal tuli neid kasutada oritööjõuna, nii et suurem osa neist sureks raskete töö- ja elutingimuste tõttu.

Neid juute, kes töö käigus ei sure, pidi lõpuks ootama „sobiv kohtlemine“, et neist ei saaks alusepanijat uuele juudi populatsioonile. Praktikas tähendas see juutide hävitamist, millega oli konverentsi ajaks juba algust tehtud. Näiteks okupeeritud Eestisse jäänud juudid olid juba 1941. aasta lõpus hukatud ning Eestit esitleti konverent­sil kui esimest juudivaba piirkonda.

Konverentsil osalesid tippametnikud

Reinhard Heydrich kutsus Wannsee konverentsile 15 tipp­ametnikku, kes kuulusid genotsiidi ellu­viimisega otseselt seotud amet­kondadesse. Esindatud olid SS ja teised julgeoleku­organid, sise-, justiits- ja välisministeerium, okupeeritud Poola ja idaalade administratsioonid, riigi­kantselei ning natsipartei peakorter.

© CREATIVE COMMONS

Tule minevikku!

Meie lugude täies mahus lugemiseks pead olema tellija.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Ajakiri + digi

Paberajakiri + kõik lood mobiilis/arvutis

Ainult digi

Kõik lood mobiilis/arvutis

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress