Mis on Cammini laegas?

Cammini kloostrist pärit laegas oli kuninga kingitus, kuid vendide röövretke järel sattus see ühte Pommeri kloostrisse. Ajaloolased pidasid laegast tähtsaks allikaks, mille põhjal nad said ettekujutuse sellest, millised nägid välja viikingite majad 1000. aastal.

Getty Images

IMELINE AJALUGU

17. VEEBRUAR 2023

Reliikvialaegas valmistati Skandinaavias ning kingiti kuningale – arvatavasti Norra kuningale Sigurdile. Laeka küljed on kaarja kujuga, nii nagu kaardusid ka arheoloogide leitud ja välja kaevatud viikingimajade seinad. 

Teadlased on uurinud viikingi­majade täna­päevani säilinud vundamente näiteks viikingite ringlinnustes Taanis Fyrkatis ja Trelleborgis. Kullast draakoni­peadega laeka kaas oli kergelt kaarjas ning harjaga, mis meenutas viilkatust. Neid detaile peetakse omaseks ka toonastele viikingimajadele.

Cammini laeka varastasid 1135. aastal vendi piraadid, kes võtsid selle kaasa praeguse Poola aladele, kus see lõpuks sattus Cammini kloostrisse. Laegas läks Teise maailmasõja ajal kaduma, täna­päevani on säilinud üksnes laeka koopia.

       

Tule minevikku!

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu kuumaksega 9,95 eurot ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tellimus on tähtajatu.
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress