Mis on nuusksool?

© Archives Charmet / bridgeman Images / Ritzau scanpix

BUE KINDTLER-NIELSEN

1. MÄRTS 2021

Nuusk- ehk lõhnasool sisaldab terava lõhnaga ammooniumkarbonaati, millel on ergutav toime. Nuusksoola tunti juba Rooma ajal. Ajaloolane Plinius vanem nimetas Hammoniacus sal’i eriliseks soolaks, mida Roomasse toodi tänapäeva Liibüa aladelt.

Ka keskaja alkeemikud õppisid seda valmistama ja kasutasid ainet näiteks tarkade kivi loomisel. Peamiselt pruugiti seda selleks, et looduslikke värve eredamaks teha.

Nuusksoola tarvitamine muutus iseäranis populaarseks 19. sajandi Inglismaal, kus ammooniumkarbonaati kasutati ravimina. Briti daamidel oli tugeva üleelamise korral kombeks minestada. Hoides nuusksoola daami nina all, sai nad tavaliselt jälle ärksaks. Õige džentelmen käis seepärast alati ringi, nuusksoolatoos taskus, juhuks kui mõni daam tema läheduses minestab. Ammoonium­karbonaadile lisaks sisaldas selline toos äädikat, alkoholi ja lõhnaõli.

Ammoniaagi vesilahust nuuskpiiritust pruugivad poksijad, pesapallurid ja tõstjad, sest selle toime ergutab keha funktsioone. Arstid hoiatavad, et liigne kasutamine kahjustab tervist.

       

Tule minevikku!

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 9,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress