Mis sai maiade raamatutest?

Maiade raamatud olid kirjutatud õhukestele puukoorest tehtud lehtedele.

© PRINT COLLECTOR / GETTY IMAGES

BUE KINDTLER-NIELSEN

1. AUGUST 2021

Kesk-Ameerika maiade tsivilisatsiooni kõrgaeg oli aastail 250–900 pKr.

Maiadel olid head teadmised matemaatikas, astronoomias ja arhitektuuris ning kogu see tarkus pandi kirja õhukestele puu­koorest valmistatud lehtedele, mis köideti kokku koodeksiteks. Ajaloolaste sõnul valmistasid maiad tuhandeid selliseid raamatuid, kuid säilinud on ainult kolm vihikut. Nende hävimises on peamiselt süüdi Hispaania konkistadoorid, kes saabusid Uude Maailma 16. sajandil, mil maiade riik oli ammu kokku kukkunud ning maiad elasid külakogukondadena. Konkistadoorid pidasid maiasid paganateks ja nende kirjutisi jumala­vastasteks ning need tuli tingimata põletada.

„Kuna need sisaldasid ebausku ja saatanlikke valesid, põletasime need kõik,“ kirjutas 1550ndail hispaanlasest piiskop Diego de Landa.

Õnneks jäid hispaanlastel kahe silma vahele kolm koodeksit, mis on meile andnud palju teavet maiade ühiskonna kohta. Säilinud ülestähendustes kirjeldatakse astronoomilisi vaatlusi, meditsiini, religioosseid rituaale ja teadmisi loomade, taimede ja maaharimise kohta. Säilinud koodeksid dateeriti 12. sajandisse, kuid eeldatavasti on need vanemate kirjutiste koopiad. 1965. aastal ilmus Mehhikos välja veel üks koodeks, millest olid säilinud ainult 11 lehte.

Loe ka neid artikleid

Tule minevikku!

Meie lugude täies mahus lugemiseks pead olema tellija.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Ajakiri + digi

Paberajakiri + kõik lood mobiilis/arvutis

Ainult digi

Kõik lood mobiilis/arvutis

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress