Mis sai natside kullarongist?

Väidetavasti kadus Teise maailma­sõja lõpus Poolas jäljetult rong, mis olevat olnud täis natside varastatud väärtesemeid. Poola aardekütid usuvad, et on kadunud aarde jälje üles võtnud.

© SHUTTERSTOCK

ANDREAS ABILDGAARD

7. NOVEMBER 2022

Teise maailmasõja viimastel kuudel olid natsid Poolas tugeva surve all. Punaarmee tungis päev-päevalt üha edasi ja sakslased tahtsid kokku­röövitud varandusi vaenlase eest pakku viia. Lahendusena olevat üks rong lastitud täis kuldesemeid, ehteid ja kunstiaardeid ning saadetud teele Saksa­maa poole. Rong ei jõudnudki sihtkohta, vaid läks jäljetult kaduma kusagil Poola edelaosas. Niimoodi kõlab rahvasuus ringlev legend müütilise kullarongi kohta.

Ajaloolased kahtlevad, kas selline rong kunagi eksisteeris. Siiani pole keegi suutnud esitada dokumentaalset tõendit, et see rong ja väidetav kulla­laadung olemas olid. Sellegipoolest on Poola aardekütid, nende seas ka Poola kaitsevägi, üritanud 1945. aastast peale rongi ja/või selles leidunud väärt­esemeid üles leida.

Üks levinuimaid hüpoteese ütleb, et natsid peitsid rongi Saksamaa piiri lähedale rajatud tunnelite võrgustikku. Selles piirkonnas tehtud otsingud pole seni vilja kandnud.

Aardekütid ei kaota siiski lootust. 2022. aasta mais andis Poola aarde­otsijate rühm teada, et on kindlaks teinud rongi asukoha. Poolakate sõnul kasutati aarde leidmiseks endise SSi ohvitseri päevikut ja georadarit. Geo­radari abil olevat ühe Poola küla juures tuvastatud maa-alune kullahunnik, mis on mitme tonni raskune. Aarde väljakaevamisest pole seni teateid.

Natside kadunud aarded

Saksa kullarong Poolas pole ainus aare, mis Teise maailmasõja keerises kaotsi läks. Ka Vahemere ja Atlandi ookeani põhjas usutakse leiduvat kullalastis laevavrakke.

© UC SANTA CRUZ

Tule minevikku!

Meie lugude täies mahus lugemiseks pead olema tellija.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Ajakiri + digi

Paberajakiri + kõik lood mobiilis/arvutis

Ainult digi

Kõik lood mobiilis/arvutis

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress