Mis sai natside kullarongist?

Väidetavasti kadus Teise maailma­sõja lõpus Poolas jäljetult rong, mis olevat olnud täis natside varastatud väärtesemeid. Poola aardekütid usuvad, et on kadunud aarde jälje üles võtnud.

© SHUTTERSTOCK

ANDREAS ABILDGAARD

7. NOVEMBER 2022

Teise maailmasõja viimastel kuudel olid natsid Poolas tugeva surve all. Punaarmee tungis päev-päevalt üha edasi ja sakslased tahtsid kokku­röövitud varandusi vaenlase eest pakku viia. Lahendusena olevat üks rong lastitud täis kuldesemeid, ehteid ja kunstiaardeid ning saadetud teele Saksa­maa poole. Rong ei jõudnudki sihtkohta, vaid läks jäljetult kaduma kusagil Poola edelaosas. Niimoodi kõlab rahvasuus ringlev legend müütilise kullarongi kohta.

Ajaloolased kahtlevad, kas selline rong kunagi eksisteeris. Siiani pole keegi suutnud esitada dokumentaalset tõendit, et see rong ja väidetav kulla­laadung olemas olid. Sellegipoolest on Poola aardekütid, nende seas ka Poola kaitsevägi, üritanud 1945. aastast peale rongi ja/või selles leidunud väärt­esemeid üles leida.

Üks levinuimaid hüpoteese ütleb, et natsid peitsid rongi Saksamaa piiri lähedale rajatud tunnelite võrgustikku. Selles piirkonnas tehtud otsingud pole seni vilja kandnud.

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress