Mis või kes on viiking?

© Granger / Imageselect

BUE KINDTLER-NIELSEN

1. MÄRTS 2021

Sõna „viiking“ päritolu kohta on mitu arvamust. Osa ajaloolasi leiab, et esialgu nimetati nõnda Oslo fjordi äärsest piirkonnast Vikist pärit meresõitjaid. Teised väida­vad, et sõnal „viiking“ on seos sõnaga „viik“ (muinas­põhja vík, vanainglise wic), mis tähendab „lahesoppi“ ning tähistab seega „rahvast, kelle laevad seisid ankrus lahesopis“.

Vanim kirjalik allikas, milles see sõna leidub, on 7. sajandist pärit anglosaksi luulelaul „Widsith“, mida teatakse ka kui „Ränduri laulu“. Niisiis kasutati sõna tükk aega varem sellest ajast, mida oleme harjunud viikingi­ajaks nimetama. Ajaloolased peavad viikingiaja alguseks u 750. aastat, mil Salme laevadega Saare­maale tulnud viikingid seal lahingus hukkusid. Mida rohkem Põhjamaade viikingid Läänemere maadel röövisid, rüüstasid ja tapsid, seda enam samastus sõna „viiking“ mereröövlitega. Samas polnud üksmeelt, kuidas neid rüüstavaid jõuke oleks õige nimetada. Iirlased kutsusid neid „tõmmudeks ja ilusateks võõrasteks“, gallidele olid nad „mereinimesed“ ja anglosaksid Inglismaal kutsusid neid kõiki „taanideks“.

Tellijale avatud. Edasi lugemiseks logi sisse või tee tellimus.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Supertellimus

Supertellimus kuumaksega

10,95 €

* kingituseks kaasaskantav kõlar väärtusega 53€

  • Paberajakiri iga kuu
  • Uudised sinu telefonis/arvutis 24/7
  • Uued lood iga päev
  • Tuhanded artiklid arhiivis
  • Hariv lugemine kogu perele
  • Kingituseks kaasaskantav kõlar

Püsimaksega tellimus on tähtajatu. Soovi korral saab selle katkestada vähemalt 15 päeva enne järgmise makse tähtaja saabumist. Paberil Imeline Ajalugu jõuab postkastidesse iga kuu keskel. Veebis ilmuvad artiklid iga päev.

Supertellimus aastaks

109 €

Ühe kuu kohta 17% soodsam

* kingituseks kaasaskantav kõlar väärtusega 53€

Digitellimus

Kaks esimest kuud kokku

4,95 €

Edasi jätkub tellimus tavahinnaga 9,95 € kuus

  • Uudised sinu telefonis/arvutis 24/7
  • Uued lood iga päev
  • Tuhanded artiklid arhiivis
  • Hariv lugemine

 

Püsimaksega tellimus on tähtajatu. Soovi korral saab selle katkestada vähemalt 2 päeva enne järgmise makse tähtaja saabumist. Imelise Ajaloo veebis ilmuvad artiklid iga päev. Tellijana on sul ka ligipääs tuhandetele arhiivilugudele.

Digitellimus aastaks

89 €

Ühe kuu kohta 18% soodsam

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress