Mis või kes on viiking?

© Granger / Imageselect

BUE KINDTLER-NIELSEN

1. MÄRTS 2021

Sõna „viiking“ päritolu kohta on mitu arvamust. Osa ajaloolasi leiab, et esialgu nimetati nõnda Oslo fjordi äärsest piirkonnast Vikist pärit meresõitjaid. Teised väida­vad, et sõnal „viiking“ on seos sõnaga „viik“ (muinas­põhja vík, vanainglise wic), mis tähendab „lahesoppi“ ning tähistab seega „rahvast, kelle laevad seisid ankrus lahesopis“.

Vanim kirjalik allikas, milles see sõna leidub, on 7. sajandist pärit anglosaksi luulelaul „Widsith“, mida teatakse ka kui „Ränduri laulu“. Niisiis kasutati sõna tükk aega varem sellest ajast, mida oleme harjunud viikingi­ajaks nimetama. Ajaloolased peavad viikingiaja alguseks u 750. aastat, mil Salme laevadega Saare­maale tulnud viikingid seal lahingus hukkusid. Mida rohkem Põhjamaade viikingid Läänemere maadel röövisid, rüüstasid ja tapsid, seda enam samastus sõna „viiking“ mereröövlitega. Samas polnud üksmeelt, kuidas neid rüüstavaid jõuke oleks õige nimetada. Iirlased kutsusid neid „tõmmudeks ja ilusateks võõrasteks“, gallidele olid nad „mereinimesed“ ja anglosaksid Inglismaal kutsusid neid kõiki „taanideks“.

Kindlalt on aga teada, et skandinaavlased kasutasid nimetust „viiking“ enda kohta. Rootsist on näiteks leitud ruunikivi, mis on püstitatud „Tóki Vikingile“, ja veel üks ruunikivi „Björnile, kes tapeti sellal, kui ta oli viiking“.

Loe ka neid artikleid

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress