Mitu korda on NATO lasknud käiku artikli 5?

Ühe liikme ründamist käsitatakse rünnakuna kõikide NATO liikmesriikide vastu. Nii on kirjas NATO artiklis 5, mis on aastakümneid olnud NATO liikmesriikide vahelise koostöö selgroog.

© Shutterstock

ANDREAS ABILDGAARD

20. DETSEMBER 2022

Põhja-Atlandi lepingu artiklis 5 öeldakse: „Lepinguosalised lepivad kokku, et relvastatud rünnakut neist ühe või mitme vastu Euroopas või Põhja-Ameerikas käsitatakse rünnakuna nende kõigi vastu.“ See musketäride vanne on NATO kollektiiv­kaitse alus. Artikkel jätkub lubadusega, et sellise rünnaku korral abistab iga NATO liige rünnaku alla sattunud liiget, kasutades „abinõusid, mida ta peab vajalikuks, seal­hulgas relvajõudusid“.

Põhja-Atlandi Lepingu Organisatsioon ehk NATO tekkis Teise maailmasõja järel 1949. aastal. Nõukogude Liit püüdis sel ajal agressiivselt kommunismi levitada, seades ohtu paljud demokraatlikult valitud valitsused mitmes Euroopa riigis. Näiteks aasta enne seda oli kommunistlik partei kukutanud Tšehhoslovakkia valitsuse. 1949. aasta aprillis kohtusid 12 lääneriigi juhid Washingtonis, kus allkirjastati lepe, millega rajati NATO.

„Julged mehed ja visionäärid saavad otsustada oma saatuse üle. Nad saavad valida orjuse või vabaduse, sõja või rahu,“ ütles tolleaegne Ameerika Ühendriikide president Harry S. Truman allkirjastamise tseremoonial.

       

Tule minevikku!

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 9,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress