Mõisnikud lõikasid mereõnnetustelt kasu

Keisrinna Katariina II kehtestatud mereseadus määras hätta sattunud laevade lasti päästmise eest korraliku tasu. Seda kasutasid ära Eesti rannaäärsed mõisnikud, kes tegid laevade päästmisest tulutoova äri.

© Eesti Meremuuseum

KERSTI LUST

1. JAANUAR 2020

Hätta sattunud laeva röövimine on juba ammusest ajast olnud kuritegu, mida on püütud tõkestada valju karistusega. Rootsi ajal välja antud ning 18. sajandil edasi kehtinud korraldused ähvardasid rannaröövi eest rattale tõmbamise ja pea maha­raiumisega. Veel aastal 1780 kästi asja­kohaseid paragrahve rannarahvale kantslist vähemalt kord aastas ette lugeda ja kevadest sügiseni iga pühapäev meelde tuletada. Röövi kaasosaliste ülesandjatele lubati aga karistusest pääsemist ja vaevatasu pealekauba.

Laevadelt varastamise ja kraami varjamise eest olid aga ette nähtud märksa leebemad karistused. Surmanuhtluse täide­saatmise keelasid Vene valitsejad ära juba 18. sajandi keskel, mil see asendati häbimärgistamise, avaliku peksu
ja sunnitööle saatmisega. Laevariisujatele määratud karistused piirdusid 18. sajandil enamalt jaolt – pärisorjuse ajale ise­loomulikult – peksuga, sest pärisorjal polnud vara, millega laevale ja lastile tekitatud kahjusid hüvitada, ning ka mõisnikud polnud enamasti huvitatud sellest, et nende tööjõud mõisavälja asemel sunnitöölaagris rügaks. 

1840. aastail karmistusid karistused ning laeval leidunud kraami omastajat ootas juba esimesel vahelejäämisel peks ja sunni­töö või Siber, kuid Vene senat võis karistust kergendada. 1860. aastail kaotati peksukaristus. Karmid karistused polnud ilmselt piisavalt tõhusad rannarahva iidse tava murdmiseks, sest 17. ja 18. sajandist on teada mitu mastaapset jultunud laevaröövi.

       

Tule minevikku!

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu kuumaksega 9,95 eurot ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tellimus on tähtajatu.
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress