Mõistatus lahendatud: piiskopile pandi hauda kaasa sugulane

Värske uurimus lahendas mõistatuse: kes jagas kirstu Lundi piiskopiga, kes maeti 1680. aastal Rootsis?

© Lund University / Gunnar Menander

ANDREAS ABILDGAARD

1. AUGUST 2021

2015. aastal tõsteti piiskop Peder Winstrupi sarkofaag Lundi katedraali krüptist ümber kiriku põhjatorni. Teadlased kasutasid tookord võimalust uurida surnukeha, mis oli ebaharilikult hästi säilinud.

 Kompuutertomograafiauuringuga avastati, et Lundi piiskopil oli jalge juures mõistatuslik komps. Skannimine näitas, et kompsus oli surnult sündinud laps. DNA analüüs selgitas välja, kes see laps oli.

Esmalt eeldasid teadlased, et surnult sündinud lapse panid piiskopile kirstu kaasa talle võõrad inimesed. 17. sajandil pidasid usklikud väga oluliseks, et nende lapsed saaksid ristitud, sest juhul kui laps suri, võis teda siis matta kiriku surnuaiale ehk pühitsetud mulda. Muidu ei jõudnud lapse hing taevariiki. Seetõttu arvasid teadlased, et surnult sündinud lapse võisid piiskopi kirstu poetada meeleheitel vanemad, et vastsündinu hing saaks temaga koos paradiisi. Teadlased eksisid.

DNA analüüs aga näitas, et kompsus olnud poisslaps võis olla piiskop Peder Winstrupi lapselaps. Kompsu paiknemine piiskopi jalge juures viitab sellele, et lapse peitnud vanemad tungisid krüpti mitu aastat hiljem, avasid kiirustades sarko­faagi ja peitsid kiiruga kompsu.

Piiskop Peder Winstrupi lapselapse surm tähendas, et suguvõsa sai otsa. Piisko­pi poeg Peder Pedersen Winstrup ei saanud rohkem lapsi. Piiskopil oli veel kaks tütart, kuid ka neil ei olnud lapsi.

Loe ka neid artikleid

Tule minevikku!

Meie lugude täies mahus lugemiseks pead olema tellija.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Ajakiri + digi

Paberajakiri + kõik lood mobiilis/arvutis

Ainult digi

Kõik lood mobiilis/arvutis

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress