1920. ja 1930. aastail tõusis au sisse teadlik perenaine, kes oli kodumajanduskunsti õppinud spetsiaalsetel kursustel. Oma majapidamises juurutas ta võimaluse korral euroopalikke uuendusi, kuid kehtestas ka range korra.
© Rahvusarhiivi filmiarhiiv
ANU KANNIKE
1.SEPTEMBER 2020
Elatustaseme kiire tõus ja elamuehitusbuum tõi 1920.–1930. aastate Eestis kaasa koduse elukvaliteedi paranemise. Kui iseseisva vabariigi algusaastail olid kaks kolmandikku linnakorteritest kööktoad ja ühetoalised korterid, siis Teise maailmasõja eelõhtul oli standardiks kujunenud kahe-kolmetoaline köögiga korter. Maale kerkis umbes 70 000 uut elumaja ja hoogsalt ajakohastati vanu taluhooneid.
Paremad ja avaramad kodud vastasid toonastele hügieeninormidele: loomulikuks muutus väljakäigu olemasolu, uutesse majadesse ehitati ka vannituba. 1937. aastaks oli uutest korteritest 87 protsendil omaette tualettruum ja 42 protsendil vannituba. Viimane oli küll pigem jõukate perede luksus – vann oli pooltes kolme- ja enamatoalistes, kuid ainult üksikutes väiksemates korterites.
Kodude kujundus peegeldas maitsete mitmekesisust: eliit eelistas traditsioonilises stiilis – ampiir-, biidermeier-, rokokoostiilis – uhkeid saale, kuid moeteadlikumad pered sisustasid eluasemed funktsionaalse ja kohandatava mööbliga. Tolleaegsed kunsti- ja majapidamiseksperdid rõhutasid, et edumeelne inimene peaks vabanema kallist, kohmakast ja raskest antiikinterjöörist ning hindama eeskätt otstarbekust. Jõukuse kasvades hakkasid 1930. aastail linnakodudesse jõudma moodsale elulaadile omased mööbliesemed: raamatu- ja puhvetkapid, raadiolauad, väikesed ümmargused kohvilauad ja tigudiivanid.
Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.
© 2022 Imeline Ajalugu - Kõik õigused kaitstud