Kuumad suveilmad on inimkonda vaevanud aegade algusest peale ning juba antiikajal töötati temperatuuri langetamiseks välja geniaalseid viise. Neid kasutatakse siiani.
© Akg-images / Balage Balogh
NIELS-PETER GRANZOW BUSCH JA BJØRN BØJESEN
9. AUGUST 2023
Roomlased ning samamoodi muistsed egiptlased, pärslased ja kreeklased teadsid seda, et kui täht Siirius, mida kutsutakse ka Peniks või Koeratäheks, tõusis taevasse enne Päikest, siis olid tulemas rasked ajad.
„Meil on „Orioni koer“ nimeks sellel, ja tal pole võrdset. Kõigist on kaunim ta helk, aga ennustab ta halba. Ning inimlastele vaestele toob hädaks halltõbe rasket,“ kirjutas Kreeka luuletaja Homeros 8. sajandi eKr eeposes „Ilias“.
Siirius juhatas sisse aasta kõige soojema aja – juuli ja augusti –, mil halastamatu kuumus põhjustas taimede närbumist ning muutis inimeste päevad ja ööd higiseks õudusunenäoks. Temperatuur ei erinenud tollal tänasest, kuid erinevalt toonasest suudame täna kuuma vaos hoida ühe tõhusa imeseadmega – konditsioneeriga.
Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.
© 2022 Imeline Ajalugu - Kõik õigused kaitstud