Mumifitseeritud paavianid lahendasid vana mõistatuse

Egiptlased lasid lemmikloomana peetud paaviani sageli mumifitseerida.

© Daniel SIMON / Getty Images

ANDREAS ABILDGAARD

1. MAI 2021

Muistsed egiptlased armastasid paaviane pidada lemmikloomadena ja seepärast palsameeriti paljud neist elukatest pärast surma. Teadlastel polnud siiani teavet selle kohta, kust kohast egiptlased neid ahve tõid. Kindel oli ainult see, et Egiptuses neid pärdiklasi sel ajal ei elanud.

Vanaegiptuse tekstides mainitakse sageli, et paaviane toodi sisse muinas­riigist Puntist, mis oli Egiptuse oluline kaubandus­partner. Probleem on aga selles, et keegi ei teadnud, kus see Punti riik asus. Vähemasti siiani oli see nii.

USA New Hampshire Dartmouthi ülikooli antropoloogiaprofessor ja primatoloog Natha­niel Dominy tuli mõttele selgitada Punti asukoht välja paavianide muumiate abil. Ta võttis srontsiumi proove paavianidelt, kes elavad tänapäeva Egiptusest kagus. Seejärel võrreldi 77 ahvilt võetud proovi Vana-Egiptuse 7 paavianimuumia analüüsi tulemusega.

Raskmetalli strontsiumi isotoobid talletuvad karvades, juustes ja hammastes ning iga piirkond jätab oma asukatele iseloomuliku strontsiumiisotoopide määra ehk signatuuri. Nende signatuuride põhjal saab teada, millisest piirkonnast olid muistsed paavianid Egiptusesse toodud, ja see võiks reeta ka Punti riigi asukoha.

„Suure tõenäosusega asus Punt nüüdse Eritrea ja Somaalia rannikul,“ tegi professor uurimistulemuste põhjal järelduse. Samasugusele järeldusele on muude andmete põhjal jõudnud ka mitu teist teadlast.

Loe ka neid artikleid

Tule minevikku!

Meie lugude täies mahus lugemiseks pead olema tellija.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Ajakiri + digi

Paberajakiri + kõik lood mobiilis/arvutis

Ainult digi

Kõik lood mobiilis/arvutis

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress