Munakivisillutise ladumise oskus on kaotsi läinud

Tänapäeva ehitusfirmad ei oska enam laduda korralikku munakivisillutist, tõdeb Läti ajaloolane.

© Evija Trifanova / LETA / Scanpix

ALO LÕHMUS

18. MÄRTS 2024

Riia Ģertrūdi tänav sai mõned aastad tagasi kuulsaks oma kombe poolest autosid „süüa“, kui mitu masinat vajus läbi selle munakivisillutise. Seejärel võeti tänaval ette põhjalik remont ning tänav kaeti uue munakivisillutisega.

Läti televisioon uuris uut tänavasillutist koos ajaloolase Aivars Treicisega, kes on kirjutanud terve raamatu Riia munakivitänavate ajaloost. Uut sillutist vaadates pidi ajaloolane tõdema: „Kogu töö on tehtud valel põhimõttel. Seda on teinud inimesed, kes ei oska munakivisillutist laduda.“

Ehkki tänava remont lõppes alles 2023. aastal, on sillutisekivid mitmel pool juba ära vajunud, nende vahelised praod on laiad ja ebaühtlased, kirjutatakse Läti televisiooni koduleheküljel. Ka Riia linnavalitsuses teedeehituse eest vastutav ametnik tunnistas, et tänava remontimisel on tehtud mitmeid vigu ning töid teostanud ettevõttele on esitatud nõuded nende parandamiseks.

Ajaloolase Treicise arvates pole vigade põhjuseks lohakus, vaid tänapäeva tee-ehitajad lihtsalt enam ei oska munakive laduda. „Kui otsuseid langetavad inimesed, kes ei tea midagi selle töö spetsiifikast, siis just nii lähebki. Munakivisillutis on ju kõigest nišš suures teehitussektoris, ent kuna meil on ajaloolised munakivitänavad olemas, siis peame oskama neid hoida ja parandada,“ rääkis ta.

Ka naabruses asuva Krišjāņa Barona tänava munakivisillutist tuli mitu korda ümber teha, enne kui remont 2018. aastal lõpuks õnnestunuks tunnistati. Ajaloolase hinnangul on sillutis aga sealgi juba lagunema hakanud. Nähtavasti on põhjuseks vale konsistentsiga mört, mis end kivide vahelt välja pressib, nii et kivid hakkavad logisema.

„Korralikult tehtud kvaliteetne munakivisillutis peaks vastu pidama 20 aastat ilma suuremat remonti nõudmata,“ ütles Aivars Treicis.

Ajaloolane avaldas kartust, et valesti remonditud ja seetõttu pidevalt lagunevad ajaloolised munakivitänavad võidakse lõpuks katta asfaldiga.

Loe ka neid artikleid

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress