Muqdisho luupainaja

1993. aastal saadeti Ameerika Ühendriikide eriüksuslased Somaalia pealinna, kus nad pidid äkkrünnakuga kinni võtma kõrgeima kohaliku sõjapealiku. Kui aga esimene helikopter Black Hawk alla tulistati, pääses valla põrgu.

© Pictorial Press Ltd / Imageselect

ANDREAS EBBESEN JENSEN JA NIELS-PETER GRANZOW BUSCH

1. MÄRTS 2023

Kahekümne kuue aastane seersant Matt Eversmann istus koos kaheteistkümne oma alluvuses olnud sõduriga mustas heli­kopteris Black Hawk. Sõdurid olid noored mehed, USA maaväe eriüksuse liikmed ehk reindžerid, kes olid aastaid just selleks valmistunud. Matt Eversmann luges palve, mille sõnad kadusid Somaalia pealinna Muqdisho kohal lendava helikopteri rootorite tekitatud mürasse.

Sellel 1993. aasta 3. oktoobri pärastlõunal oli Muqdisho kohal korraga õhus 19 heli­kopterit, milles istusid Ameerika Ühend­riikide sõjaväe parimate relvadega parimad sõdurid. Rünnakule saadetud jõud koosnesid 160 reindžerist ja eliitsõdurist, kes olid Muqdishos olnud juba viis nädalat. Nende peamine eesmärk oli kukutada klannijuht ja sõjapealik Mohamed Farrah Hassan Aidid, kes varastas abi, mida ÜRO saatis kodusõjast räsitud riigile.

Kell oli 15.40, kui Black Hawki heli­kopter, milles lendas Matt Eversmann, jõudis oma sihtkohta – Bakaara turule pealinna Muqdisho keskel. Turg teati olevat Aididi klanni peakorter ja kõige ohtlikum piirkond kogu linnas.

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress