19. sajandi alguses tekkis USAs uus ühiskonnakiht – endised orjad, kelle kristlastest omanikud olid vabaks lasknud. Valged kartsid musti ning otsustasid neist lahti saada. Seetõttu ostis rühm ameeriklasi 1821. aastal ühelt pealikult Lääne-Aafrikas sääskedest kubiseva soo.
© Popperfoto / Getty Images & Shutterstock
NATASJA BROSTRÖM & ANDREAS ABILDGAARD
1. NOVEMBER 2020
Vabastatud ori Peyton Skipwith seisis laevareelingu ääres ja silmitses Lääne-Aafrika lähenevat rannikut. Oli 1833. aasta detsember. 56 päeva varem oli mees USA Virginia osariigis Norfolkis astunud laeva Jupiter pardale. Nüüd hämmastas Skipwithi, kui palju erines Aafrika sellest toimekast USA sadamalinnast, kust ta lahkunud oli. Isegi laevale paistis palju harimata maad, kus kasvasid kuuekorruseliste majade kõrgused puud. Õhk oli täis sääskede pininat.
Jupiter sildus Monrovias, Ameerika Ühendriikide koloonia Libeeria pealinnas. Koloonia oli asutatud kõigest 12 aastat tagasi, kuid paljud linna puumajad olid juba lagunenud või olid omanikud need hüljanud enne valmimist.
Koos naise ja viie lapsega juhiti Skipwith ja teised reisijad saabumissaali, kus nad – kokku peaaegu 50 uustulnukat – pidid magama ja elama hakkama. Saal haises düsenteeriasse nakatunute okse ja väljaheidete järele. See haigus kombinatsioonis malaariaga tappis peagi pärast maale saabumist iga neljanda inimese. Nende seas oli Skipwithi kuueaastane tütar Felicia.
Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.
© 2022 Imeline Ajalugu - Kõik õigused kaitstud