Völva nägi viikingite tulevikku ette

© Imageselect

BJØRN BOJESEN

13. DETSEMBER 2023

Viikingite maailmas oli ainult kuningal suurem võim kui teadjanaisel. Rändavad ennustajad ehk völvad võisid rääkida tulevikust ja ravida haigusi, ent oskasid ka vaenlasi hulluks ajada. Kriisiaegadel paluti völvadelt, et nad kostaksid inimeste eest jumalate juures. Völvad suhtlesid jumalatega kanepi, koerapöörirohu ja loitsulauludega saavutatud transis olles.

Taani arheoloogid sattusid 65 aastat tagasi äärmiselt ebaharilikule leiule. Põhja-Jüütimaal Hobro linna lähedal olid Fyrkati ümarlinnuse arheoloogilised väljakaevamised kestnud juba kolm aastat. Fyrkati viikingilinnus, mis teadaolevate andmete põhjal hinnates ehitati kuningas Harald Sinihamba ajal umbes 980. aastal, jõudis ajalehtede esikülgedele mitte ainult Taanis, vaid kogu Skandinaavias. Taanis leitud ümarlinnustest on üksnes Fyrkati linnusel säilinud kõrge ringikujuline muldvall, mille välisseina juures asus mitu viikingihauda. Arheoloogid kaevasid parajasti välja üht neist, kui neil hakkas tekkima aimus, et see haud on eriline.

Hauas lebas ligi 40aastane naine, kellel oli seljas pikk sinine kleit. Pähe oli naisele kinnitatud kuldse kandiga ääristatud loor ja tema kahel varbal oli hõbesõrmus.

Juba hame näitas, et tegemist on väga olulise isikuga. Lõplikult aga mõistid arheoloogid, kellega tegu, alles siis, kui nähtavale tulid naisele hauda kaasa
pandud esemed: väikesed imelikud amuletid, hallutsinatsioone tekitav koera­pööri­rohi ja mõistatuslik metallist sau. Eksperdid ei kahelnud enam. Hauast avastatud naine oli völva – viikingiaja üks võimsamaid tegelasi. Völvad olid lugu­laudeski palju kajastamist leidnud ennustajad, keda kutsuti ka nägijatarideks, teadjanaisteks või arbujateks.

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress