Müstiliselt aadlinaiselt eemaldati enne matmist nägu

© Picture Alliance/dpa/Jan Woitas

BUE KINDTLER-NIELSEN

10. NOVEMBER 2023

Arheoloogid ei ole varem täheldanud, et keegi oleks sihilikult maetud ilma näota. Ometi tehti Saksamaal hiljuti just selline leid – 9. sajandil mulda sängitatud naise näost on enne matmist eemaldatud iga viimane kui luu.

Maetud naise näo kõik luud on enne matmist eemaldatud, arheoloogidele vaatas vastu poolik tühi kolp.

© Picture Alliance/dpa/Jan Woitas

Saksamaal Saksi-Anhalti liidumaal leidsid arheoloogid kõrvuti maetud mehe ja naise. Mehe matus oli tavapärane, kuid naise muldasängitamisele on eelnenud midagi täiesti arusaamatut.

Maetud naise näost on nimelt kõik luud eemaldatud, nii et alles on jäänud vaid kolju tagumine pool. Eemaldatud on isegi tükk kolju ülaosast, nii et arheoloogidele vaatas hauast vastu tühjale kausile sarnanev poolik kolp.

Hauad olid väljakaevamise hetkel puutumata, seega peab naise näo kallal tegutsemine olema leidnud aset enne surnukeha matmist.

Arheoloogid arvavad, et lühikest kasvu, umbes 155 cm pikk naine ja tema kõrvale mulda sängitatud pisut pikem mees elasid 9. sajandil. Hauad avastati väiksemast lossist, mis toimis lähedal asunud Helfta kuningliku palee kindlustusena. Helfta on tuntud hilisemate Saksa-Rooma riigi keisrite Otto I ja Otto II residentsina.

Teadlased usuvad, et maetud paari puhul on tegu mehe ja naisega, maeti nad ju teineteise kõrvale. Samas, matusega on seotud mõned arusaamatud detailid, mis muudavad ajaloolaste teooriad küsitavaks.

Naisel puudusid hauapanused

Haud ja selle asukoht näitavad, et mulda sängitatud mees pidi olema tähtis isik, tõenäoliselt valitseja õukondlane või siis selle lossi valdaja, mille territooriumile paar maeti. Mehele pandi teispoolsusesse kaasa rikkalikud hauapanused.

„Nuga, kaunistustega vöö ja ametisau. Seetõttu võis ta olla kõrgest seisusest isik,“ iseloomustas arheoloog Felix Biermann mehe matust. Naine seevastu oli maetud ilma hauapanusteta, mis on tolle aja matuste kontekstis kõrges seisuses naiste puhul ebaharilik.

Arheoloogide hinnangul olid kaksikmatusest leitud mees ja naine tõenäoliselt abielus.

© Picture Alliance/dpa/Jan Woitas

„On väga ebatavaline, et talle polnud hauda midagi kaasa pandud. Võib-olla oli ta juba kristlane, samal ajal kui mees oli veel pagan,“ ütles Biermann, viidates asjaolule, et varased kristlased maeti üldjuhul ilma hauapanusteta.

See muidugi ei selgita tõsiasja, miks naise nägu oli enne muldasängitamist eemaldatud. Ja kahtlaselt kõlab ka väide, et paganausuline mees pääses valitseja õukonda või siis valitseja kindlust juhatama.

Väike osa suurest kompleksist

Mõistatuslik naisematus ei ole kaugeltki esimene huvitav asi, mille Saksamaa arheoloogid on kunagise Helfta keisripalee territooriumil leidnud. 2021. aastal leiti sealt, mitte väga kaugelt nüüd avastatud naisematusest, umbkaudu 70 üliku hauad.

Lisaks tühjaks uuristatud kolbaga naisele on väljakaevajad leidnud mitme hoone jäänuseid. See tõendab, et valitsejapalee ümber elas arvukalt inimesi juba enne Otto I aega. „Saadud andmed annavad olulist infot keisripalee infrastruktuuri ja tavaliste inimeste kohta, kes siin elasid ja töötasid,“ ütles Biermann.

 

 

Keiser Otto I, tuntud ka kui Otto Suur, oli Saksa-Rooma riigi keiser aastatel 962 kuni 973. Keiser laiendas Helfta paleed ja seda ümbritsevaid ehitisi. 2021. aastal leidsid arheoloogid Otto I käsul ehitatud võimsa katoliku katedraali jäänused.

Viimase aja väljakaevamised tõendavad, et Helfta oli 10. sajandil tähtis võimukeskus, kust keiser Otto valitses Lääne-Euroopa üle. Suur osa vanadest hoonetest hävis reformatsiooni käigus ja hilisemate lammutuste ja ümberehituste tõttu.

Helfta kompleksi väljakaevamised jätkuvad. Kadunud näoga naist hakkavad asjatundjad nüüd uurima laboris. Arheoloogid loodavad teada saada, millesse naine suri ja miks tema nägu enne matmist eemaldati.

Loe ka neid artikleid

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress