Müstilisi sümboleid leiab kõikjalt

Inimene on alati end ümbritsenud tähendusrikaste sümbolitega nagu roos, Prantsuse vapiliilia või püramiid. Mõni märk on esinenud mitmel pool maailmas ja eri aegadel, sh haakrist, mida kasutasid nii hindud Indias kui ka natsid Saksamaal.

© Eric Bouvet / Getty Images

IMELINE AJALUGU

1. MÄRTS 2020

Väike rohekas ühedollarine rahatäht pole just kuigi suur varandus. Sellest puuvillast ja linast valmistatud paberitükist piisab heal juhul tassikese kohvi ostuks. Samas on see tulvil sümboleid ja mõistatusi. Miks on pangatähe tagaküljel püramiid? Miks puudub püramiidil tipp? Mida tähendab silm püramiidi kohal olevas kolmnurgas? Ja kas pangatähe esiküljel peidab suure number ühe kõrval ennast ämblik? Või on see hoopis öökull?

USA paberdollarilisel leiduvaid sümboleid on ajast, mil rahatäht oma praeguse tagaküljega 1935. aastal esimest korda trüki­st tuli, hoolikalt uuritud ja tõlgendatud. Usk ja tarkus, vabaduse triumf või suurkorporatsioonide konspiratsioon maa­ilmavõimu saavutamise eesmärgil on kõigest osa tähendustest, millega on rahatähel kujutatut seostatud.

Lepingud sõlmiti sümboliga

Nagu roosi, Prantsuse vapiliilia ja teiste sümbolite puhul, on ka dollari sümbolite tähendus paljuski vaataja silmades. Sageli teavad sümbolite peidetud tähendusi üksnes vähesed asjassepühendatud ning just see muudabki sümbolid nii vastupandamatuks sala­ühingute silmis – nagu ka nende silmis, kes salaühingute tegevusse raudkindlalt usuvad.

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress