Muuseum tahab matta rassistliku uuringu aluseks olevad koljud

USA professor proovis tõestada, et Aafrika päritolu inimesed kuuluvad inimkonna madalaimasse kategooriasse. Muuseum otsustas nüüd „teadustöö“ jäljed maha matta.

Wikimedia Commons

Imeline Ajalugu

15. VEEBRUAR 2023

Peale meeliülendavate avastuste on teaduse ajaloos ka häbi­väärseid lehekülgi. Ühed niisugused on USA anatoomiaprofessori Samuel George Mortoni 1830. aastail tehtud pseudo­teaduslikud uuringud rasside kohta.

Morton nimelt jagas toona laialt levinud seisukohta, et inimrassid on loodud või tekkinud üksteisest sõltumatult. Oma uuringute jaoks kogus Morton ligikaudu 700 koljut, mille alusel ta arvas suutvat tõestada, et Aafrika päritolu inimesed kuulusid madalaimasse kategooriasse.

Need rassistlikud teooriad on hiljem ümber lükatud, kuid Mortoni koljude kogu on veel praegugi Philadelphias Pennsylvania ülikooli muuseumis.
Nüüd soovib muuseum 13 koljut, mis tõendatult kuulusid musta­nahalistele ameeriklastele, kogust eraldada ning matta läheduses asuvale surnuaiale maha.

Tule minevikku!

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Ajakiri + digi

Paberajakiri + kõik lood mobiilis/arvutis

Digi

Kõik lood mobiilis/arvutis

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress