Mõrvari võrgutatud

Alates 1889. aastast räägitakse Rootsi ohvitseri ja Taani tsirkuseprintsessi traagilisest armastusest. Leitnandi lapselapselapse arvates mõrvas tema vaarisa teadlikult.

© Ritzau Scanpix

THERESE BOYSEN HAAS JA BUE KINDTLER-NIELSEN

6. SEPTEMBER 2022

Päikese kuldsed kiired tungivad läbi Taanimaa Tåsinge saare metsa rohelise lehestiku. Põhja­maise metsa ühel aasal lebavad teineteise embuses kaks armastajat. Nad ei ole kaks päeva midagi söönud, vaid on elanud õhust ja armastusest. Neil pole enda katteks muud kui tragunirügemendi leitnandi Sixten Sparre suur vihmavari. Nad olid põgenenud ühiskondliku hukkamõistu, vaesuse ja tagakiusamise eest. Nüüd aga hakkab nende aeg otsa saama. Sixten tõmbab Elvira endale ligi.

Elvira hoiab nuuksatust tagasi, tema vaevad on peagi lõppemas, sest metsa­alusel samblal lebab Sixteni revolver ja mehe käsi sirutb selle järele. Elvira sulgeb oma sinised silmad – peagi ei saa miski neid enam lahutada. Surmas võivad kaks armastajat, tsirkuseprintsess ja abielus ohvitser, olla igavesti koos.

„Ah, Sixten,“ ohkab Elvira, kui relva külm raud tema oimukohta puudutab ning nende huuled kohtuvad.

„Minu Elvira,“ sosistab Sixten ja vajutab päästikule. Peagi kõlab veel üks lask ning kena ohvitser järgneb oma armastatule surma.

Müüt Põhjala Romeost ja Juliast

Traagilist ja lausromantilist lugu rootslase Sixteni ja taanlanna Elvira armastusest on räägitud juba ligikaudu 130 aastat. Just nemad olid see armastav paar, kes ei saanud teineteise omaks elus ning valisid seetõttu igavese kokkukuulumise surmas.

Paljud ajaloolased on selle loo tõe­pärasuse siiski kahtluse alla seadnud. Sixten Sparre lapselapselaps Kathinka Lindhe on nüüdseks aga kirjutanud raamatu, mis pöörab armastajapaarist räägitava legendi pea peale. Lindhe sõnul oli tema 34aastaseks elanud vaarisa paras eluvend, kes pani 20. juulil 1889 toime tahtliku mõrva, lastes 21aastase Elvira maha.

Tule minevikku!

Meie lugude täies mahus lugemiseks pead olema tellija.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Ajakiri + digi

Paberajakiri + kõik lood mobiilis/arvutis

Ainult digi

Kõik lood mobiilis/arvutis

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress